Berlin Türk Büyükelçiliği, Deprem Kurbanları için Anma Etkinliği Düzenledi

featured

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile Başladı

Berlin Başkonsolosluğu tarafından Büyükelçilik binasında düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuran-ı Kerim ve Dua ile Depremde Kaybedilenler Anıldı

Depremde hayatını kaybedenler için okunan Kuran-ı Kerim ve edilen duaların ardından deprem fotoğraflarından oluşan bir seçki gösterildi.

Acılar Milletin Birliğini Test Eder

Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, büyük acıların milletlerin birliğinin ve kardeşlerin sınandığı dönüm noktaları olduğunu belirterek, “Milletimiz bu acı ve tarihi sınamayı başarıyla vermiştir” dedi.

Devlet ve Millet Dayanışması

Devletin depremin ardından tüm imkanlarıyla harekete geçtiğini ve Türkiye’nin tek yürek olduğunu belirten Şen, Türk milletinin depremzedelerin yanına koştuğunu ve devlet millet dayanışmasının en üst düzeyde olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Almanya’daki Türk Toplumunun Katkıları

Bu acı felaket sayesinde Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunun görüldüğünü altını çizen Şen, Almanya’daki Türk toplumunun da katkılarının yadsınamaz olduğunu ifade etti.

Teşekkürler ve Yardımseverlik

Başar Şen, arama kurtarma desteği ve akabinde dayanışma gösteren Alman makamlarına da teşekkür etti. Berlin Başkonsolosu İlker Okan Şanlı ise Türk toplumunun depremin hemen ardından Türkiye’nin tek yürek olduğunu belirterek, eşine nadir rastlanan yardım seferberliğe milletçe imza atıldığını vurguladı. Berlin’deki Türk toplumunun gösterdiği yardımseverliğe de dikkati çeken Şanlı, “Almanya’da vatanına milletine ne kadar bağlı ne kadar yüce gönüllü insanların oluştuğunu bir kez daha gördük” dedi.