Bisküvi Taşıyan Tırın Dorsesinden 91 Kaçak Göçmen Çıktı

İzmir'de deponun önünde bulunan bir tırın üstünde yüklü 3 konteyner içinde aralarında çocuk da bulunan 91 göçmen yakalandı. Önlerine koyulan bisküvi kolileriyle gizlenen göçmenlerin İzmir Limanı'na buradan da yasa dışı yollarla İtalya'ya geçirilmeye çalışıldığı iddia edildi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’de deponun önünde bulunan bir tırın üstünde yüklü 3 konteyner içinde aralarında çocuk da bulunan 91 göçmen yakalandı. Önlerine koyulan bisküvi kolileriyle gizlenen göçmenlerin İzmir Limanı’na buradan da yasa dışı yollarla İtalya’ya geçirilmeye çalışıldığı iddia edildi.

Torbalı İlçe Jandarma Komutanlığı Merkez Karakol Komutanlığı ekipleri, Çapak Mahallesi 2540 Sokak’ta bulunan bir depoda, konteynerler içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen olduğu bilgisi üzerine çalışma başlattı. Sabah 10.30 sıralarında bölgeye giden ekipler, konteyner önüne bisküvi kolisi koyularak gizlenmiş halde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu düzensiz 91 göçmeni yakaladı.

Irak, İran, Suriye ve Afganistan uyruklu oldukları belirlenen göçmenlerin oldukça halsiz halde oldukları, tuvalet ihtiyaçlarını da konteyner içerisinde pet şişelere giderildikleri öğrenildi.

DEPO DÜN KİRALANMIŞ

Öte yandan olayla ilgili soruşturma başlatan jandarma ekipleri, nakliye firmasının yetkililerinin bilgisine başvururken, deponun ise dün kiralandığı belirledi. Depoyu kimin veya kimlerin belirlediğine yönelik çalışma başlatıldı.

“HABERİMİZ YOK” DEDİLER

Ayrıca nakliye firması yöneticilerinin ifadesinde, bisküvi kolilerini dün konteynerlere yükledikleri, kendilerinin bilgisi olmadan gece saatlerinde göçmenlerin konteynerlere bindirildiğini öne sürdükleri belirtildi. Konteyner içerisindeki göçmenlerin tırlarla önce İzmir Limanı’na, buradan da deniz yoluyla İtalya’ya geçirilmek istendiği öğrenildi. Bölgede jandarma ve olay yeri inceleme ekipleri, çalışma yaptı.

ELİNDEN HİÇ BIRAKMADI

Göçmenler, Torbalı Belediyesi’ne ait otobüslere bindirilerek, jandarma karakoluna götürüldü. Göçmenlerin, buradaki işlemlerinin ardından İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edileceği kaydedildi. Kaçak göçmenler arasındaki kız çocuğunun, oyuncak bebeği elinden bırakmadan otobüse bindiği görüldü.