BIST 100 Endeksi Değer Kaybetti: İşlem Hacmi 123,4 Milyar Lira Oldu

featured

Borsada Günün Özeti

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 106,75 puan azalarak geriledi. Toplam işlem hacmi ise 123,4 milyar lira olarak kaydedildi. Bankacılık endeksi yüzde 1,67, holding endeksi ise yüzde 0,97 değer kaybetti.

Sektör Endeksleri Değerlendirmesi

En çok kazanan sektör endeksi yüzde 3,39 ile spor olurken, en çok kaybeden ise yüzde 1,87 ile madencilik sektörü oldu.

Analistlerin Değerlendirmesi

Analistler, küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini belirtirken, ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantısına ilişkin yayımlanan tutanaklar ile çip üreticisi Nvidia’nın rekor seviyede gelir elde ettiği bilgilerine dikkat çekti.

TCMB’den Alınan Kararlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 50’de sabit bıraktı. Banka, ayrıca TL mevduatı destekleyici önlemler alırken, döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı adımlar attı.

Yarınki Beklentiler ve Teknik Analiz

Analistler, yarın yurt içinde sakin bir veri gündemi beklerken, yurt dışında Japonya’da enflasyon, Almanya’da büyüme ve ABD’de dayanıklı mal siparişleri ile tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirtti. Endeks kontratında teknik olarak 10.700 ve 10.650 puanın destek, 11.000 ve 11.200 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğu vurgulandı.