BM Filistin Özel Raportörü: Gazze’deki Durum Soykırım Boyutunda

featured

Francesca Albanese, Gazze’deki Saldırıları Değerlendirdi

BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, Tunus’ta düzenlenen Mağrib Maşrik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını “insani ve demokratik değerlere karşı açık bir meydan okuma” olarak nitelendirdi.

Gazze’deki İnsan Hakları İhlallerine Dikkat Çekti

Albanese, Gazze’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, İsrail’in yaklaşık 15 bin çocuk olmak üzere 35 bin Filistinliyi öldürdüğünü ve aynı zamanda Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki tüm Filistinlilerden intikam almayı hedeflediğini belirtti. “Yaşananlar bir savaş değil soykırım” ifadesini kullanan Albanese, uluslararası toplumu İsrail’in saldırılarına son verme çağrısında bulundu.

Ulusal ve Uluslararası Desteğe İhtiyaç Duyulduğunu Vurguladı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı dünya genelinde yapılan protestolara da değinen Albanese, öğrenci hareketlerini destekleyerek, “Dünya çapında bu zulmü durdurmak için harekete geçen ve kampüslerde eylem yaparak sistemleri sarsan öğrenci hareketlerine destek olmalıyız” dedi. Son raporlara göre, 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’nde en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 971 Filistinlinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor.