Böbrek Kanserinin Tanı Yöntemleri

Böbrek kanseri erken evrelerinde hiçbir belirti göstermez. Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ve rutin muayeneler sayesinde çoğu küçük tümör tesadüfen keşfedilmektedir.

featured

Böbrek kanseri erken evrelerinde hiçbir belirti göstermez. Günümüzde görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ve rutin muayeneler sayesinde çoğu küçük tümör tesadüfen keşfedilmektedir. Düzenli kontrolleri atlayan kişilerde böbrek kanseri genellikle fark edilmez ve yıllarca fark edilmeden ilerleyebilir.

Bu nedenle herhangi bir nedenle ultrason sonrasında şüpheli durumlar tespit edilirse tanıyı doğrulamak için bilgisayarlı tomografi (BT) kullanılır. Kontrast duyarlılığı olan hastalarda kullanılabilen MRI taramaları bir BT taramasına yerleştirilebilirken, damarları görselleştirmek için sanal anjiyografi için de kullanılabilirler. Bunlara ek olarak, böbrek kanserinin ileri değerlendirmesinde çok az yeri olmasına rağmen, bazen BT’nin yeterli olmayabileceği kistik kitlelerin görüntülenmesinde de ultrason kullanılabilir. Hakkıperk sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Böbrek Kanserinin Tedavi Yöntemleri

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri her kişiye, hastalığın evresine ve hastanın patolojik özelliklerine göre farklılık gösterebilir; tümörün böbrekteki yeri, boyutu, yaygınlığı, farklı organlara yayılıp yayılmadığı gibi hastadan hastaya değişen kriterlere göre planlanır. Bununla birlikte, tümörün cerrahi olarak çıkarılmasının olduğu cerrahi, tedavi rejiminin ön saflarında yer almaktadır. Özellikle küçük tümörlerde parsiyel nefrektomi denilen, böbreğin korunduğu ve sadece tümörün çıkarıldığı cerrahi altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu işlem laparoskopik veya robotla yapılabilir.

Daha büyük tümörlerde ise tümörün böbrek kanseri konumuna göre ameliyat planlanır. Tümör bir kan damarının merkezindeyse, tüm böbreği çıkarmak en iyisi olabilir. Ancak tümör böbreğin kenarlarına yakın yerleşmişse parsiyel nefrektomi yapılabilir ve böbrek tercih edilebilir. Ameliyat için uygun olmayan bazı hastalarda radyofrekans, eksizyon, kriyoterapi gibi yöntemlerle tümörün yok edilmesi mümkündür. Hakkıperk sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.hakkiperk.com/tr/hizmet/detay/214/Bobrek-Kanseri