Çiftçiler, Deneme Tahtasına Döndü: Tohum Skandalı

featured

Pioneer Şirketinin ‘Kuraklığa Dayanıklı’ İddiası…

Uluslararası tohum şirketlerinin deneme tahtasına dönen çiftçiler, Pioneer firmasının ‘kuraklığa dayanıklı’ olarak tanıttığı P64LE145 isimli yeni nesil ayçiçek tohumuyla mağdur oldu. Tarım Bakanlığı’ndan ruhsat alan ve Türk çiftçisine dağıtılan tohumlar, ilk ekimde kuruyarak yüzlerce Trakya çiftçisinin emeğini yok etti.

SÖZCÜ’nün Ortaya Çıkardığı Skandal

SÖZCÜ gazetesi, skandalı “Çiftçiyi şimdi de ‘büyümeyen tohum’ vurdu” başlığıyla gündeme taşıdı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar ve bakanlık yetkilileri bölgede inceleme yaparak duruma müdahale etti. Tarım Bakanlığı’nda görevli Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ise bu olayın ardından görevden alındı.

Tazminat ve Etkileri

Firma, çiftçilerin 15.3 milyon liralık zararını karşılamak zorunda kaldı. Çiftçiler, SÖZCÜ’nün haberi sonrasında yetkililerin harekete geçmesi ve firma üzerindeki baskının etkili olduğunu belirtti. Toplamda 45 bin dekar alandaki zararın karşılanması için 1.800 kilogram tohum verildi ve firma tazminat olarak 15 milyon 300 bin TL’lik tohumu çiftçilere dağıttı.

Çiftçiler, geçen yıl ayçiçek ekenlerin 100 kilogram ürün alırken, kendilerinin 200 kilogram ürün aldığı tazminatın adil bir şekilde dağıtıldığını belirtti. Skandalı ortaya çıkaran SÖZCÜ’nün etkisiyle TZOB ve bakanlık da tazminat sürecinde çiftçilere destek oldu.