Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Romanya’da Türk İş Dünyası Toplantısına Katıldı

featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Bükreş’te Türk İş Dünyası ile Buluştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, resmi ziyaret kapsamında Bükreş’e gitti. Bükreş Henri Coanda Havalimanı’nda Türk heyet tarafından karşılandı.

İki Ülke Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

Yılmaz, DEİK ve DTİK tarafından düzenlenen Türk İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı’nda Romanya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son derece iyi ve olumlu olduğunu vurguladı.

Ekonomik İlişkilerde Artış Bekleniyor

Romanya’nın Türkiye’nin en önemli ticaret ortaklarından biri olduğunu belirten Yılmaz, 2023 yılında ticaret hacminin 13 milyar doları aşmasının beklendiğini dile getirdi. Romanya, Türkiye’nin dış ticaret hacmi açısından Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Hollanda ve Polonya’dan sonra 7. sırada bulunuyor.

Türk Müteahhitlik Sektörü Önemli Projelere İmza Atıyor

Yılmaz, Romanya’da faaliyet gösteren Türk müteahhitlik firmalarının üstlendiği 211 projenin toplam değerinin 11 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Türk müteahhitler, kara yolu, tünel, köprü, ticaret merkezi ve konut alanlarında başarılı projelere imza atıyor.

Romanya ile Karşılıklı Menfaatlere Dayalı İşbirliği

Yılmaz, Romanya ile karşılıklı menfaatlere dayalı bir işbirliğinin devam edeceğini belirtirken, vize işlemlerinin hızlandırılması konusunda adımlar atacaklarını söyledi. Romanya’dan Türkiye’ye yapılacak üst düzey ziyaretin ilişkiler için önemli bir adım olacağını ifade etti.