Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan Türkiye-Venezuela İşbirliği Açıklaması

featured

Fidan, Venezuela ile Yapılan İşbirliğini Değerlendirdi

Türkiye’nin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyon Dördüncü Toplantısı’nın ardından yapılan görüşmeleri değerlendirdi.

İki Ülke Arasında Yapılan Anlaşmalar

Fidan, Venezuela heyetinin Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda enerji, tarım, hayvancılık, turizm, eğitim, spor ve sağlık gibi alanlarda 9 anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu alandaki işbirliğinin her alanda ilerlediğine dikkat çekti.

Latin Amerika ve Karayipler Açılımı

Fidan, Türkiye olarak Latin Amerika ve Karayipler açılımının merkezinde Venezuela’nın yer aldığını belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin giderek arttığını ve Türkiye’nin bölgede etkin bir aktör haline geldiğini vurguladı.

Gazze Konusundaki Ortak Çalışmalar

Venezuela ile yapılan görüşmelerde Gazze konusunun da ele alındığını belirten Fidan, Filistin meselesi ve Gazze’deki katliam konusunda ortak tavır aldıklarını ve uluslararası platformlarda beraber hareket ettiklerini ifade etti.

İsrail’e Yönelik Baskının Artması

Fidan, Türkiye’nin İsrail’e yönelik diplomatik baskılarının sonuç verdiğini ve İsrail’in giderek uluslararası alanda yalnızlaştığını söyledi. Filistin’i tanıyan ülke sayısının artmasının önemine vurgu yaptı.

İnsani Yardım Faaliyetleri

Fidan, Türkiye’nin Filistin’e yönelik insani yardım faaliyetlerinin devam ettiğini ve bu konuda önde gelen bir ülke olduğunu belirtti. Türkiye’nin diplomatik ve insani çabalarını sürdüreceğini kaydetti.

İmzalanan Anlaşmalar

Basın toplantısı kapsamında Türkiye-Venezuela Dördüncü Ortak İşbirliği Komisyonu Toplantısı Ortak Bildirisi, Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliği Anlaşması, Sivil Havacılık Kurumları arasında Teknik İşbirliğine dair Mutabakat Zaptı, Görsel-İşitsel Hizmetlere Dair Ortak Yapım Anlaşması, Eğitim Alanında İşbirliğine İlişkin 2024-2026 Dönemi Uygulama Programı, Venezuela’daki Türkiye Maarif Vakfı Okullarına İlişkin Anlaşma, 2025-2027 Turizm Uygulama Programı, Yükseköğretim Bursları Alanında İşbirliği Protokolü ve Teresa Carreno Tiyatrosu Vakfı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü arasında mutabakat zaptı imzalandı.