Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’deki İnsan Hakları İhlallerine İlişkin Açıklama Yaptı

featured

Bakanlık, İsrail Ordusunun Gazze’deki Sivillere Karşı İşlediği Suçları Kınadı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki savunmasız sivillere karşı işlediği suçları kınayan bir açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’de “hesap verebilirlik ve denetim olmaksızın soykırım, taciz, doğrudan öldürme ve adam kaçırma gibi en korkunç suçları işlediği” belirtildi.

Bebek Kaçırma Olayı, İsrail’in İnsan Hakları İhlallerini Ortaya Koydu

Açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’den bir bebeği kaçırması olayı da vurgulandı. Bu olayın, İsrail’in sivillere karşı işlediği suçların kanıtı olduğu ifade edildi. Açıklamada, bebek Gazze’den İsrail’e nasıl nakledildiği, bebeğin sağlık durumu ve ailesinin akıbeti gibi soruların da cevaplanması gerektiği belirtildi.

Filistin Yönetimine Bebeğin Derhal Teslim Edilmesi İsteniyor

Açıklamada, İsrail’in bu suçu resmi olarak duyurmamasına tepki gösterilerek, bebeğin derhal Filistin yönetimine teslim edilmesi çağrısı yapıldı. İsrail ordusunun insan hakları ihlallerine son vermesi ve hesap verebilirlik sağlaması gerektiği vurgulandı.

İsrail Ordusunun Gazze’deki Saldırıları Sonucu Binlerce Çocuk Hayatını Kaybetti

Gazze’de İsrail ordusunun saldırıları sonucu en az 9 binden fazla çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. İsrail askerinin bulduğu ve ailesinin öldürüldüğü düşünülen bebeği İsrail’e kaçırması olayı da bu insan hakları ihlallerinin bir örneği olarak değerlendirildi.