Diyarbakır’da Arazi Anlaşmazlığından Çıkan Kavgada 9 Kişi Hayatını Kaybetti

featured

31 Kişi Hakkında 151 Sayfalık İddianame Kabul Edildi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi kırsal Serçeler Mahallesi’nde gerçekleşen olayda Alyamaç ve Taş aileleri arasındaki arazi anlaşmazlığı, 15 Haziran 2023 tarihinde kanlı bir kavgaya dönüştü. Bu olayda Orhan Taş, Serhat Taş, Halil Taş, Mehmet Can Taş, Mehmet Emin Alyamaç, Selim Alyamaç, Muhammed Alyamaç, Yunus Alyamaç ve Ömer Alyamaç hayatını kaybederken, Ahmet Alyamaç ve M.A. yaralandı. Jandarma ekipleri müdahale etmeye çalışırken üzerlerine ateş açıldı.

Firari Behçet Taş Batman’da Yakalandı

Olayın ardından 12 kişi tutuklandı, 10 kişi firar etti. Daha önce serbest bırakılan 9 kişi de dahil olmak üzere toplam 31 şüpheli hakkında hazırlanan 151 sayfalık iddianame, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Baş şüpheli olarak geçen firari Behçet Taş, Batman’da saklandığı yerde yakalandı.

Behçet Taş: “Olaylarla Bir Alakam Yoktur”

Behçet Taş ifadesinde, aile arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle olayların çıktığını belirterek suçlamaları reddetti. Taş, “Olaylar bize yapılan iftiradan ibarettir. Benim ne yaptığım ortadadır. Aile reisi olduğum iddiası doğru değil; barış yanlısıydım. Olay anında bende silah yoktu, jandarmaları da görmedim. Olayın heyecanıyla bayıldım” dedi.

Bu olayda yaşanan trajedi, Diyarbakır’da uzun süre yankı uyandırdı ve adli süreç devam etmektedir.