Düzce’de Yoğun Kar Yağışında Kardüz Yaylası’nda Mahsur Kalan 17 Kişi Kurtarıldı

featured

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunan Kardüz Yaylası’nda etkili olan yoğun kar yağışı, yayla yolunu kapatınca 17 kişi mahsur kaldı. Yayla deniz seviyesinden 1830 metre yüksekte yer almaktadır.

Olayın bildirilmesi üzerine Düzce Valisi Selçuk Aslan, İl Özel İdare ekipleri, Gölyaka Kaymakamlığı’na bağlı karla mücadele ekipleri, AFAD, UMKE ve jandarma ekiplerini bölgeye yönlendirdi.

Kar nedeniyle kapanan yayla yolunun açılması için yoğun bir çalışma başlatıldı ve iş makineleri ile kar temizlenmeye başlandı. Yaklaşık 10 saat süren çalışmanın sonunda mahsur kalan 17 kişi güvenli bir şekilde kurtarıldı.

Kurtarılan vatandaşlardan 11’inin yayla sakinleri olduğu, 6’sının ise ilçe dışından bölgeyi ziyaret etmek için geldikleri belirtildi. Sağlık ekipleri tarafından genel sağlık kontrolleri yapılan 17 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı.

Ayrıca, Düzce’nin Yığılca ilçesine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta bulunan Tıraşlar köyünde yaşayan bir böbrek hastası, kar nedeniyle kapanan köy yolunda mahsur kaldı. Durumu köy muhtarı tarafından yetkililere bildirildi. İlçe Özel İdare ve sağlık ekipleri, iş makineleriyle yolun açılmasının ardından hastayı ambulansla Yığılca İlçe Devlet Hastanesi’ne ulaştırdı. Hastanın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.