Filistinliler Güvenli Yer Arayışında İlerliyor

featured

Filistinliler Güvenli Yer Arayışında

Filistinliler, şiddetli yağışların altında çocukları ve kurtarabildikleri eşyalarından birkaçıyla bölgenin en güneyinde yer alan Refah’a doğru güvenli yer arayışı içerisinde yol alıyor. İsrail, güvenli bölge olduğu iddiasıyla Filistinlileri tehcir ettiği bölgelere saldırı ve askeri operasyon düzenlemeye devam ediyor.

İsrail’in Saldırıları Devam Ediyor

İsrail ordusunun sabah saatlerinde Refah’ın doğusundaki bir evi hedef alan hava saldırısında, çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı. İsrail ayrıca savaş uçakları ve top atışlarıyla bölgenin farklı yerlerine saldırılar düzenledi. Bunlardan sonuncusu, Han Yunus’un batısındaki “Batn es-Semin” bölgesi ile bölgenin orta kesimindeki El-Megazi Mülteci Kampı oldu.

İsrail Güçleri Hastaneleri Kuşatıyor

İsrail güçleri Filistin Kızılayına bağlı Nasır ve El-Emel Hastanelerini 6 gündür kuşatma altında tutuyor. Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun Han Yunus’taki El-Emel Hastanesini 6 gündür abluka altında tuttuğu ve hedef aldığı belirtildi. Açıklamada, ordunun hastane çevresini bombalamaya ve ateş açmaya devam ettiği, saldırıların sağlık personeli, yaralı ve hastalar ile buraya sığınan yaklaşık 7 bin yerinden edilmiş kişiyi tehdit ettiği kaydedildi.

Filistinli Gruplar İsrail’e Karşı Saldırılar Düzenliyor

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İslami Cihad Hareketinin askeri kanadı Kudüs Tugayları başta olmak üzere, Filistinli silahlı gruplar da Han Yunus şehrinde İsrail’e ait askeri araçları ve toplanma alanlarını hedef aldıklarını belirtiyor.

Yağışlar Filistinlileri Etkiliyor

Gazze’de devam eden olumsuz hava koşulları, zorla yerinden edilen ve çadırlarda ya da sığınma merkezlerinde kalan binlerce Filistinlinin hayatını daha da zorlaştırdı. Yağmur nedeniyle çadırlar ve sığınma merkezleri su altında kaldı, savaşın yıkıcı etkileriyle mücadele etmeye çalışan Filistinli çocuklar soğuktan etkilendi.

UNRWA’ya Destek Azalıyor

6 ülke, İsrailli yetkililerin Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) bazı çalışanlarının Hamas’a destek verdiği iddiası üzerine UNRWA’ya yönelik finansal desteğini durdurdu. Bu durum, zaten mali kriz içinde olan ajansın, Gazze’deki mültecilere ve çalışanlarına vereceği destekle ilgili endişelere neden oldu.

Kaynak: [Haber Linki](haberlinki.com)