G7 Zirvesi: Gazze Krizi ve Rusya-Ukrayna Gerilimi Ele Alındı

featured

Gazze Krizi İçin Acil Eylem Çağrısı

Japonya’nın ev sahipliğinde çevrim içi olarak gerçekleşen G7 liderler zirvesinde, Gazze Şeridi başta olmak üzere gündemdeki konular ele alındı. Zirve sonunda yayımlanan ortak bildiride, Orta Doğu’daki krizle ilgili “Gazze’de kötüleşen insani krize çözüm bulmak ve sivil kayıpları en aza indirmek için daha acil eyleme ihtiyaç var” ifadesi kullanıldı.

Bölgeye yardımların sağlanması için “daha fazla insani aranın” desteklenip teşvik edildiği kaydedilen bildiride, Hamas’ın “tüm rehineleri ön koşulsuz derhal serbest bırakması” çağrısı yapıldı.

Rusya’ya Elmas Yaptırımı

G7 ülkeleri, Ukrayna’ya yönelik saldırılarını sürdüren Rusya’ya karşı adımlar atmaya karar verdi. Gelirlerini azaltmak amacıyla gelecek aydan itibaren Rus menşeli elmaslara ithalat kısıtlaması uygulama kararı alındı.

G7’nin, “Rusya’nın enerji gelirini ve gelecekteki ekstraktif yeteneklerini sınırlandıracak adımlar atarak bu ülkenin yasa dışı savaşını finanse etme kapasitesini sınırlandıracağı” kaydedildi.

Üçüncü ülkelerde işlenen Rus elmaslarının ithalatına aşamalı kısıtlamalar uygulanacağı ve “Rusya’da çıkarılan, işlenen veya üretilen endüstriyel olmayan elmaslara” ithalat kısıtlamaları getirileceği bildirildi.

Japonya’dan Ukrayna’ya Destek

Japonya Başbakanı Kişida Fumio, zirvedeki konuşmasında, ülkesinin Ukrayna’nın yeniden inşası için 4,5 milyar dolarlık fon desteği sağlayacağını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise G7 liderlerine, ülkesine yönelik yardımların sürdürülmesi çağrısını yineledi. Zelenskiy, “Rusya, Amerika ve Avrupa’nın zayıflık göstereceğine ve Ukrayna’ya gereken desteği sürdüremeyeceğine inanıyor.” dedi.