Hakkari’de Deprem Hazırlıkları: AFAD ve Valilikten Önlemler Alınıyor

featured

Binaların Boşaltılması ve AFAD’ın Hazırlık Çalışmaları

Hakkari ve Yüksekova’da yapılan dayanım incelemeleri sonucunda, bazı kamu ve okul binalarının boşaltıldığı bildirildi. Bu adım, yetkililerin ve deprem uzmanlarının uyarılarının ardından atıldı. Aynı zamanda, AFAD da olası deprem için kent genelinde hazırlıklara başladı.

Deprem Bölgelerinde Konteyner Alanları Belirleniyor

Hakkari Valiliği, birinci derece deprem kuşağında yer alan Hakkari merkezi ile Yüksekova ve Şemdinli’de konteyner alanları belirledi. Bu doğrultuda, polis ve jandarmadan oluşan 650 kişiye arama kurtarma eğitimi verildi.

Çadır ve Konteyner Dağıtımı

AFAD’ın hazırlıkları çerçevesinde Hakkari’ye 2 bin 800 çadır gönderilirken, TIR’larla getirilen ilk 200 konteyner ise Şemdinli ilçesinde belirlenen alana yerleştirildi. Toplamda 2 bin 500 konteyner ve 10 bin çadır planlama dahilinde Hakkari’ye gönderilecek.

Depolama Çalışmaları

Hakkari Valisi Ali Çelik, olası deprem için yapılan hazırlıkların devam ettiğini belirtti. Vali Çelik, Hakkari merkez başta olmak üzere Yüksekova, Çukurca, Şemdinli ve Derecik ilçelerinde lojistik depolar kurulacağını açıkladı. Bu sayede, deprem anında ihtiyaç duyulan malzemeler hızlıca dağıtılabilecek.