Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Finansal Göstergeleri Değerlendirdi

featured

Bakan Şimşek’in CDS Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, risk primini gösteren CDS’in geçen yıl mayıs ayına göre 435 baz puan azalarak 2020 yılı şubat ayından sonraki en düşük seviyesi olan 268 baz puana gerilediğini belirtti. Şimşek, “Programımız çalışıyor, finansal göstergelerimiz iyileşiyor” dedi.

Kur Korumalı Mevduat Stoku ve Merkez Bankası Brüt Rezervi

Şimşek, açıklamalarına devam ederek, 2023 yılı ağustos ayından itibaren kesintisiz olarak gerileyen Kur Korumalı Mevduat stokunun yüzde 36 azalırken nominal düşüşün 1,2 trilyon TL’ye ulaştığını vurguladı. Bu dönemde, TL mevduatların toplam içindeki payının 14 puan artış gösterdiğini belirten Şimşek, Merkez Bankası brüt rezervinin 134,4 milyar dolara ulaştığını ve swap hariç net uluslararası rezervlerde son bir buçuk ayda 42 milyar dolarlık bir iyileşme yaşandığını ifade etti.

Programın olumlu sonuçları ve artan güven ile güçlenen finansal istikrarın dezenflasyona önemli katkı sağlayacağını belirten Bakan Şimşek, ekonomideki gelişmelerin olumlu yönde ilerlediğini vurguladı.