Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’u Ağırladı

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı (IEA) Fatih Birol’u Bakanlıkta ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Küresel Enerji Piyasaları ve Yenilenebilir Enerji Tartışıldı

İş dünyasının önde gelen temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Bakan Şimşek, küresel enerji piyasalarındaki son eğilimleri, yenilenebilir ve temiz enerjide Çin’in artan ağırlığını, COP28’de çizilen çerçeveyi ve Avrupa Birliği’nin Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması gibi temel konuları derinlemesine tartışma fırsatı bulduğunu belirtti.

Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Potansiyeli

Bakan Şimşek, enerji alanındaki paradigma değişimlerine hazır olmanın önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Bu potansiyelin en iyi şekilde kullanılarak enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliğinin güçlendirilmesi hedeflendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin 2053 yılında net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Makrofinansal İstikrar ve Yapısal Dönüşüm

Bakan Şimşek, Orta Vadeli Program çerçevesinde, mali disiplinin tesisiyle birlikte yeşil ve dijital dönüşümde hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak bir alan oluşturulmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Makrofinansal istikrarın sağlanmasının yanı sıra yapısal dönüşüme de büyük önem verdiklerini belirtti.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’un Bakanlıkta ağırlanmasından memnuniyet duyulduğu, toplantıya iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı da Bakan Şimşek tarafından paylaşılan bir gönderiyle duyuruldu.