Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye Yeşil İhracat Projesi Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu’ndan Onay Aldı

featured

Bakan Şimşek Açıklamalarda Bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Türk Eximbank tarafından yürütülecek Dünya Bankası garantili “Türkiye Yeşil İhracat Projesi”nin Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu tarafından onaylandığını bildirdi. Bakan Şimşek, proje kapsamında Türk Eximbank’ın çeşitli kreditörlerden 1 milyar avro tutarında kredi sağlayacağını belirtti.

Yeşil Dönüşüm ve İhracatı Destekleme

Bakan Şimşek, Türk Eximbank’ın sağlayacağı 1 milyar avroluk kredinin yeşil dönüşümü ve yeşil ihracatı desteklemek amacıyla 600 milyon avrosuna Dünya Bankası garanti, Hazine ve Maliye Bakanlığı da karşı garanti sağlayacaklarını vurguladı. Bu sayede Eximbank’ın daha uzun vade ve daha düşük maliyetle uluslararası piyasalardan borçlanabileceğini ifade etti.

İhracatçılara Uzun Vadeli Finansman

Bakan Şimşek, Dünya Bankasından sağlanan 600 milyon avroluk kredi garantisiyle yeşil dönüşümü ve yeşil ihracatı desteklemek amacıyla Türk Eximbank tarafından ihracatçılara uzun vadeli finansman sağlanacağını belirtti. Bu adımın Türkiye ekonomisinin itici gücü olan ihracatçıların uluslararası rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Cari Dengede İyileşme

Bakan Şimşek, maliye, para ve seçici kredi politikalarıyla tüketim artışını kontrol altına alırken, yatırım ve ihracata güçlü destek verdiklerini belirterek, “Böylece büyüme kompozisyonu ve cari dengede iyileşme sağlıyoruz” dedi. Türk Eximbank’ın ihracatçıların yeşil dönüşüm projelerini desteklemek üzere yurt dışı sermaye piyasalarından ve uluslararası finansal kuruluşlardan 3,7 milyar dolar kaynak temin ettiğini ifade eden Şimşek, bu desteğin devam edeceğini belirtti.

Bakan Şimşek ayrıca, ihracatçıların finansmana erişimini önceliklendirdiklerini ve Türk Eximbank’ın sermayesinde art arda artışlar yapıldığını da sözlerine ekledi.