Hilton İstanbul Bomonti’de Yapay Zeka Paneli Düzenlendi

featured

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, EIT Digital Geçici Direktörü Elena Contioso-Fleming ve GDELT Projesi Kurucusu Kalev Hannes Leetaru Konuşmacı Oldu

Hilton İstanbul Bomonti Hotel & Conference Center’da düzenlenen “TRT World Forum 2023” kapsamında, yapay zeka konulu bir panel gerçekleştirildi. Panele, Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, EIT Digital Güney Bölgesi Geçici Direktörü Elena Contioso-Fleming ve GDELT Projesi kurucusu Kalev Hannes Leetaru konuşmacı olarak katıldılar.

Yapay Zeka ve Farkındalık

Konuşmasında yapay zekanın önemine vurgu yapan Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, yeni teknolojiler hakkında farkındalık yaratılmasının gerekliliğini belirtti. Yapay zekanın bir tür kişisel dijital asistan olduğunu ifade betzmark eden Koç, insan hakimiyetinin her zaman gerekliliğine dikkat çekti.

Yapay Zekanın Potansiyeli ve Riskleri

EIT Digital Güney Bölgesi Geçici Direktörü Elena Contioso-Fleming, Avrupa Komisyonu’nun yapay zekanın insanların yaşamlarını iyileştirmesini beklediğini söyledi. Yapay zekanın sağlık hizmetleri, ulaşım ve ekonomi gibi alanlarda topluma fayda sağlayacağını belirten Contioso-Fleming, pozitif bir bakış açısıyla yaklaşırken aynı zamanda bilinmeyen risklerin de var olduğunu vurguladı.

Yapay Zeka ve Ülkelerin Değerleri

GDELT Projesi kurucusu Kalev Hannes Leetaru, Türkiye’nin yapay zeka alanında yatırımlar yapmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Leetaru, geleceğin bir avuç şirkete değil, ülkelerin kendi değerlerini yansıtan şirketler kurmasına dayandığını ve bu durumun önemli olduğunu belirtti.

Güven ve Yapay Zeka

Yapay zekanın fikir üretme ve kişisel yardım konusunda etkili olduğunu söyleyen Leetaru, makinelerin düşündüğünü sanan insanların  betzmark giriş olduğunu belirtti. Ancak bu durumun yanlış bir güvene neden olduğunu ve geleceğin belirsiz olduğunu ifade etti.