İsrail ve Filistin Arasında Esir Takası Görüşmeleri

featured

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Anlaşmayı Kabul Etmesi Gerekiyor

Filistinli esirlerin işlerini takip eden kurumun başındaki isim olan Faris, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun “tüm esirlere karşılık tüm esirler” prensibi doğrultusunda bir anlaşmayı kabul etmek dışında seçeceği başka bir yolun olmadığını belirtti.

Anlaşmanın Uygulanabilmesi İçin Saldırıların Durdurulması Gerekiyor

Faris, herhangi bir anlaşmanın uygulanabilmesi için İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırılarının durması gerektiğinin altını çizdi. Taraflar arasında varılan mutabakatın son aşamasında 60 yaşın üzerindeki Filistinli esirler üzerine görüşmeler yapıldığını belirtti. İsrail hapishanelerindeki 120 kadar 60 yaş üstü Filistinli esirin isimlerinin belirlendiğini ve bunlar arasında Filistin liderliğinden önde gelen isimlerin de bulunduğunu açıkladı.

Filistin Direniş Hareketlerinin Lider Kadroları Listede Yer Alıyor

Belirlenen listede İsrail hapishanelerinde tutulan Filistin direniş hareketlerinin lider kadrolarından “en yaşlı Filistinli esir Nail Barguti (65 yaşında), Fetih Hareketi yöneticisi Mervan Barguti, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Genel Sekreteri Ahmed Saadat, Hamas yöneticisi Cemal Ebu Heyce ve ilik kanseri hastası Velid Dakka’nın” yer aldığı ifade edildi.

Yeni Esir Takası Mutabakatı İçin Görüşmeler Devam Ediyor

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı ayrıca İsrail ile Hamas arasında 2011’de varılan esir takası anlaşması kapsamında serbest bırakılan ancak daha sonra yeniden cezaevine gönderilen Filistinli esirlerin isimlerinin bulunduğu bir liste hazırladıklarını aktardı. İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad Şefi David Barnea, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William (Bill) Burns’ün görüşmelerde bulunmak üzere bir araya geldiği bildirildi.

İsrail Cumhurbaşkanı İnsani Ara İçin Hazır Olduklarını Belirtti

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını sağlamak için Gazze Şeridi’nde yeni bir “insani ara”ya hazır olduklarını belirtti.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Kahire’de Görüşmelerde Bulunuyor

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarındaki gelişmelerle ilgili ülke yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitti.