İstanbul Barosu, Maden Faciasının Ardından Şikayette Bulundu

featured

Anagold Madencilik ve Murat Kurum Hakkında Suç Duyurusu

İstanbul Barosu, Erzincan’daki maden faciasının ardından maden şirketi Anagold Madencilik, AKP İstanbul Adayı ve eski bakan Murat Kurum hakkında şikayette bulundu.

İstanbul Barosu, Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciasının ardından madeni sahibi şirket Anagold hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık yetkilileri, Anagold şirket yetkilileri, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü, ÇED konusunda olumlu rapor yazan bilirkişiler, Erzincan Valisi ve Valilik yetkilileri, ÇŞİB Erzincan İl Müdürü ve Müdürlük yetkilileri ve faciada sorumluluğu tespit edilecek diğer kişiler yer alıyor.

‘En Az Şirket Kadar Sorumlular’

İstanbul Barosu, adam öldürme, çevrenin kasten kirletilmesi, zehirli madde katma, eko kırım ve diğer suçlar kapsamında suç duyurusunda bulunarak, tüm yetkililerin faciada sorumluluğu olduğunu belirtti. Baro, hukuka aykırı davranan bilirkişiler, yargıçlar, savcılar ve bürokratların, en az şirket kadar sorumlu olduklarını vurguladı. Çevre suçlarında cezasızlık alışkanlığının terk edilmesi ve tüm sorumluların tespit edilerek yargılanmaları gerektiğini belirten İstanbul Barosu, delillerin derhal tespit edilmesini talep etti.

Kamu Davası Talebi

İstanbul Barosu, facia nedeniyle gerekli soruşturmanın yapılması, sorumluların tespiti ve cezalandırılmaları için kamu davası açılması talebinde bulundu. Ayrıca, görevini kötüye kullanarak aykırılıklara göz yuman ve faaliyetin devamını sağlamak için izin ruhsat süreçlerini sürdüren tüm yetkililer hakkında dava açılmasını istedi.

Murat Kurum Facia İddialarını Reddetmişti

Erzincan’daki maden faciasının yaşandığı altın madenine kapasite artırımı iznini dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un verdiği iddiaları gündeme gelmişti. Ancak Kurum, bu iddiaları reddederek, çevre izni verme yetkisinin olmadığını ve sadece çevreye etkisini ölçtüklerini belirtmişti. Ayrıca, Anagold şirketinin 135 kez denetlendiğini ve üç ay faaliyetinin engellendiğini söylemişti.