İzmir’den Gazze’ye Sağlık Yardımı: 500 Ton Malzeme ve 20 Ambulans Yola Çıktı

featured

Türkiye, Gazze’ye yapılan sağlık yardımlarıyla destek olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Gazze için gönderilen sağlık yardımlarının en büyüğünün yola çıktığını duyurdu. Koca, “51 konteyner tıbbi malzeme ve jeneratörle 20 tam donanımlı ambulansın gemi yoluyla sevkiyatı için gerekli izinler alınmış, malzemeler İzmir’in Alsancak Limanı’ndan gemiye yüklenerek yola çıkmıştır” dedi.

İzmir Alsancak Limanı’na önceki gece demirleyen kuru yük gemisine, sağlık ekipleri tarafından tıbbi malzemeler ve ambulanslar yüklendi. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra gemi, Mısır’ın El-Ariş Limanı’na gitmek üzere limandan ayrıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, Gazze’ye ulaştırılacak yardımlar hakkında bilgi vermiş ve ilaç, tıbbi cihaz, 8 adet sahra hastanesi, 20 ambulans ve tıbbi sarf malzemeleri dahil yaklaşık 500 ton yardım malzemesinin Gazze’ye gönderileceğini ifade etmişti.

Türkiye’nin Gazze’ye yönelik sağlık yardımları, bölgedeki sağlık altyapısının güçlendirilmesine ve acil sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına katkı sağlıyor.