Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde bir korku ve endişeye neden olan maymun çiçeği virüs hakkında her geçen gün yeni bilgiler paylaşılıyor. Uzmanlar her ne kadar bu hastalığın ülkemiz için bir risk olmadığını belirtse de koronavirus sürecinden sonra tüm insanlar gelebilecek bir salgın için önceden bilgi sahibi olmayı tercih ediyor.

featured

İnsanlarda görülen çiçek hastalığının bir benzeri 1958 yılında araştırma için tutulan maymun kolonilerinde görülmüş ve bu hastalığa maymun çiçeği ismi verilmiştir. Son günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalarla birlikte ülkemizde de büyük endişelere neden olan maymun çiçeği Koronavirüs salgınından sonra merak edilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Hayvan kaynaklı olan ve bazen insanlara da bulaşabilen maymun çiçeği hastalığına Monkeypox isimli bir virüs neden oluyor. Özellikle çocuklarda görülme sıklığına rastlanan bu virüs deri döküntüleri ile birlikte çok önemli etkilerle insanların yaşamlarında önemli bir sorun haline geliyor.

Maymun Çiçeği Virüsü

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak 1958 yılında bir maymun kolonisinde tespit edilmiş bir hastalıktır. Ancak son dönemlerde daha önce görülen süreçlerin çok daha dışında, insanlar üzerinde tespit edilen maymun çiçeği virüsünün öncekilerden çok daha farklı bir salgın olduğu uzmanlar tarafından söyleniyor. Maymun çiçeği virüsü için uzmanların yapmış olduğu açıklamalar iki farklı türde olabileceğini açıklıyor. Uzmanlara göre ya virüs mutasyona uğrayarak değişti ve bugün insanlar için önemli bir tehdit haline geliyor. Ya da kendine yapılabilecek doğru bir ortam bulduğu dönem olarak bu dönem düşünülüyor.

Maymun çiçeği virüsü ilk olarak bir maymun kolonisinde tespit edildiği için bu isimle anılıyor.

Maymun Çiçeği Hastalığı

Maymun çiçeği virüsünün insanlarda tespit edildiği rahatsızlığa maymun çiçeği hastalığı denilmektedir. Monkeypox virüsünün neden olduğu ve hayvanlardan insanlara bulaşan bu hastalık insanlar arasında da hızlıca yapılabilecek bir potansiyele sahiptir. Bu hastalığın çoğunlukla Orta ve Batı Afrika’da bulunan hayvanlarda olduğu ve bu bölgede yaşayan insanlara bulaştığı biliniyor. Ve bu bölgeden de tüm dünyaya yayılmaya başlamış olabileceği düşünülüyor.

Maymun çiçeği hastalığı üzerine inceleme yapan uzmanlar bu hastalığın belirtilerinin çiçek hastalığına benzer olduğunu ifade ediyorlar. Ancak bununla birlikte maymun hastalığına yakalananların ölüm oranının çiçek hastalığına yakalananlara nazaran daha az olduğu da biliniyor.

Çiçek hastalığı için verilen oranlara bakıldığında çiçek hastalığına yakalanan insanların %30’unun hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Maymun çiçeği hastalığında ölüm oranının bu değerden daha az olduğu tespit edilmiştir.

maymun çiçeği virüsü

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde bir korku ve endişeye neden olan maymun çiçeği virüs hakkında her geçen gün yeni bilgiler paylaşılıyor. Uzmanlar her ne kadar bu hastalığın ülkemiz için bir risk olmadığını belirtse de koronavirus sürecinden sonra tüm insanlar gelebilecek bir salgın için önceden bilgi sahibi olmayı tercih ediyor. Ve   herkes maymun çiçeği virüsü nedir sorusu ile birlikte bu virüs sonucunda oluşan hastalığın belirtileri hakkında da bir araştırma yapıyor.

Her tür hastalıkta olduğu gibi salgın hastalıklar da bu salgının bulaşıp bulamadığını anlayabilmenin ilk yolu olarak insanlarda görülen belirtiler baz alınıyor. Maymun çiçeği virüsü belirtileri için yapılan bazı genellemeler ulunuyor. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre maymun çiçeği hastalığı belirtileri şöyledir;

 • Yüksek ateş,
 • Yoğun baş ağrısı,
 • Sebepsiz kas ve sırt ağrıları,
 • İleri derecede yorgunluk,
 • Lenf bezi şişkinliği,
 • Deride döküntü ve lezyon.

Bu belirtilerde en önemli ve ayırt edici belirti ise döküntü ve lezyonlar olarak biliniyor. Maymun çiçeği virüsünün neden olduğu bu hatalıkta deride görülen döküntü ve lezyonlar bilindik döküntü ve lezyonlardan farklı nüksediyor. Maymun çiçek virüsü ile ortaya çıkan döküntü ve lezyonların en belirgin özellikleri ise şöyle sıralanıyor;

 • Döküntü ve lezyonlar çoğunlukla yüksek ateşten 1-3 gün sonra ortaya çıkıyor.
 • Görülen lezyonlar düz olabildiği gibi çoğunlukla şişkin halde nüksediyor. Lezyonların içi saydam ve sarımsı bir sıvı ile dolu olabiliyor. Hastalık döneminde ortaya çıkan bu lezyonlar daha sonra çatlayarak kuruyor ve kayboluyor.
 • Maymun çiçeği ile ortaya çıkan lezyonlar bazen birkaç adet olurken bazen bir kişide binlerce lezyon olarak da görülebiliyor.
 • Lezyonların görüldüğü bölge çoğunlukla yüz, avuç ve ayaklarda gözlemleniyor. Gövdede bulunan lezyon sayısı ve lezyon yoğunluğu bu bölgelere göre daha az oluyor.
 • Maymun çiçeği lezyonları ve döküntüleri ağızlarda, gözlerde ve cinsel organlarda da oluşabiliyor.
 • Oluşan bu lezyon ve döküntüler yoğun bir Kaşıntı ile rahatsız edici ve acı verici bir boyuta ulaşabiliyor.

Maymun çiçeği hastalığı belirtileri genel olarak çiçek hastalığı belirtilerine benzer olarak kendini gösteriyor. Bu belirtiler görülmeye başlandıktan sonra 14 ila 21 gün arasında kaybolduğu ifade ediliyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Bulaşıcı Mı?

Maymun çiçeği virüsü nedir ve bu virüs ile ortaya çıkan hastalık bulaşıcı mıdır sorusu son günlerde ülke gündemini meşgul eden önemli konulardan birisidir.  Pandemi döneminin ardından Dünya Sağlık Örgütünün bu tür bir salgın hastalık üzerine düşmesi büyük bir tedirginlik yaratmıştır. Maymun çiçeği virüsünün bulaşıcı olması ve tüm dünyaya yayılabilme ihtimali bu tedirginliklere neden olmuştur.

Maymun çiçeği virüsü hayvanlardan insanlara bulaşmış ve maymun çiçeği hastalığını ortaya çıkarmıştır.   Hayvandan insana bulaşan maymun çiçeği virüsü aynı zamanda insandan insana da bulaşabilen özelliklere sahiptir.

Maymun Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Tüm salgın hastalıklarda olduğu gibi maymun çiçeği hastalığında da yakın temas neticesinde bu hastalığın yayılma ihtimali oldukça yüksektir. İnsandan insana bulaşabilen maymun çiçeği virüsü maymun çiçeği hastalığına yakalanmış başka bir kişi ile yakın temas halinde sizlere de geçebiliyor.   Maymun çiçeği virüsü bir insandan başka bir insana solunum yolu, burun ve ağız yolu ve vücutta bulunan deri sıyrıkları ile bulaşıyor.  Yine maymun çiçeği virüsü maymun, sıçan ve sincap gibi hayvanlarda Gözlemleniyor.  Ve bu hayvanların insanlarla temas etmesi, giysi ve benzeri nesnelerle temas halinde olması maymun çiçeği virüsünün ulaşmasını sağlıyor.

Maymun Çiçeği Virüsünden Korunma Yolları

İlk kez 1958 yılında ortaya çıkan ve son dönemlerde dünya genelinde farklı ülkelerde insanlarda görülmesi ile gündeme gelen maymun çiçeği virüsü bulaşıcı bir hastalık olarak biliniyor. Henüz ülkemizde hiçbir vaka görülmemiş olsa da kolay bulaşabiliyor olması her zaman risk teşkil ediyor. Pandemi döneminde yaşanan zorluklar nedeniyle insanlar bu tür virüslerden korunma yöntemlerini araştırıyor. Henüz tespit edilmemiş olsa da maymun çiçeği virüsünden nasıl korunacağını biliyor olmak alacağınız ön doğru önlem olarak görülüyor.

Maymun çiçeği virüsünden korunma yöntemleri olarak yapılan araştırmalar sonucunda sizlere önerilen detaylar şöyledir;

 • Az pişmiş et yemeyin,
 • Enfekte hayvanlardan uzak durun,
 • Maymun çiçeği virüsü hakkında yapılan açıklamaları yakından takip edin,
 • Bu virüsü barındırabilecek hayvanlarla temasta bulunmayın,
 • Maymun çiçeği hastalığının belirtilerini taşıyan insanlarla mesafenizi koruyun ve temasta bulunmayın.