Meclis Başkanı Hulusi Akar, F-16 Tedarik Sürecini Açıkladı

featured

Türkiye’nin NATO için Önemi

Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar, ABD’den F-16 tedarik sürecini anlattı ve Türkiye’nin NATO için kritik önemine dikkat çekti. Akar, “Türkiye’nin güçlenmesi, F-16’ların filoların yenilenmesi, sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda NATO’nun da gücü demektir. Güçlü bir Türkiye, NATO için her zamankinden daha çok lazım” dedi.

Eurofighter Alımı Seçeneği

Hulusi Akar, daha önce gündeme gelen Eurofighter alımı seçeneği hakkında da bilgi verdi. Akar, “Türkiye olarak ‘F-16 ve F-35 almak istiyoruz ancak siz tek adres değilsiniz’ diyoruz. Bu iş olacaksa olacak, olmayacaksa bir sürü seçenek var. Bunlardan biri de Eurofighter. İtalya ve İngiltere ‘evet’ diyor, Almanya’nın birtakım çekinceleri var ama çözülemeyecek şeyler değil” şeklinde konuştu. Akar, önemli olanın silahlı kuvvetlerin etkin, caydırıcı ve saygın güce her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

İsveç’in NATO Üyeliği

Hulusi Akar, İsveç’in NATO’ya üyelik sürecine de değindi. “Bizim beklentimiz, muhtıradaki taahhütlerin yerine getirilmesi. İsveç de bu konuda ciddi girişimlerde bulundu. Taahhütlerindeki ilerlemeler sonucunda bu noktaya geldik” şeklinde açıklama yaptı.