MİT, PKK’nın Kuzey Sevk ve İdare Karargahı YJA-Star Sorumlusunu Etkisiz Hale Getirdi

featured

Operasyon Sonucunda Örgütün Türkiye’ye Yönelik Faaliyetleri Engellendi

Türkiye’nin istihbarat teşkilatı MİT, Irak’ın Metina bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonla PKK’nın Türkiye’ye yönelik faaliyetlerini yöneten Kuzey Sevk ve İdare Karargahı YJA-Star sorumlusu Peyman Bagok kod adlı Hülya Mercen’i etkisiz hale getirdi. Mercen, birçok kanlı eylemin baş faili olarak biliniyordu.

Türkiye ve Irak’ın Kuzeyinde Planlanan Saldırıları Yönetiyordu

Hülya Mercen, 1991-2001 yılları arasında Türkiye’nin kırsal bölgelerinde faaliyet göstererek özellikle Tunceli kırsalında birçok saldırıya katıldı. Ayrıca Türkiye ve Irak’ın kuzeyinde gerçekleştirilen birçok saldırıyı planladı ve bizzat katıldı.

MİT Hedef Listesine Aldı ve Operasyon İçin Düğmeye Bastı

Mercen, birçok kanlı eyleme katılan bir terörist olarak MİT’in hedef listesinde yer alıyordu. MİT, saha ajanları vasıtasıyla Mercen’in Irak’ın Metina bölgesinde olduğunu tespit etti ve onu yakın takibe aldı. Mercen’in çevresine sızarak istihbarat toplamaya başladı.

PKK’nın sözde Orta Saha sorumlusu olarak Türkiye’ye geçeceği istihbaratını alan MİT, bu bilgi üzerine operasyon için düğmeye bastı.

Koordineli Çalışmayla Hülya Mercen Etkisiz Hale Getirildi

Bölgedeki ajanlar, Hülya Mercen’in hareketliliğini MİT’e bildirdi. MİT ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin koordineli çalışması sonucunda düzenlenen operasyonla Hülya Mercen Irak’ın Metina bölgesinde etkisiz hale getirildi.