Morales: Türkiye’nin Kredi Notu ve Not Görünümündeki Değişiklikler Hakkında Açıklamalar

featured

Not Artışı Kararının Nedenleri ve Değerlendirme

Fitch Ratings‘in Türkiye’nin kredi notunu ‘B’den ‘B+’ya yükseltmesi ve not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmasının ardından yapılan çevrim içi toplantıda Morales, not artışı kararının nedenlerini ve detaylarını paylaştı.

Parasal Sıkılaşma ve Faiz Oranlarındaki Değişim

Morales, geçen yıl eylülde Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit ettiklerinde beklenenden daha fazla parasal sıkılaşmanın yaşandığını belirtti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarında daha iddialı adımlar attığını vurgulayan Morales, enflasyon baskılarının devam ettiğini ve enflasyonun düşürülmesi için sıkı politikaların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası Rezervler ve Ekonomik Beklentiler

Morales, Türkiye’nin uluslararası rezervlerinde iyileşme gözlendiğini, cari açığın daralacağını ve portföy girişlerinin artacağını belirtti. Ayrıca, Türk lirasında değerlenme ve rezerv biriktirme hedefine uluslararası portföy girişlerinin katkı sağlayabileceğini dile getirdi.

Uluslararası Sermaye ve Yatırım Notu

Morales, Türkiye’nin ekonomi politikalarındaki değişimin uluslararası sermaye ve yatırımlara erişimini artırdığını belirtirken, yüksek seviyedeki dış finansman ihtiyacının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir not alması için bazı kırılganlıkların giderilmesi ve enflasyonun kontrol altına alınması gerektiğini ifade etti.