Prison Break Konusu Nedir?

featured

“Prison Break”, ABD yapımı bir televizyon dizisidir. Dizi, Michael Scofield (Wentworth Miller) adlı bir mühendisin, kardeşi Lincoln Burrows’u (Dominic Purcell) idama mahkum edilen bir suçludan kurtarmak için yasadışı yollarla bir hapishaneye girmesiyle başlar. Michael, hapishane içinde bir grup mahkumla işbirliği yaparak kaçış planları yapar ve kaçışları sırasında karşılarına çıkan engelleri aşmaya çalışırlar.

Dizi, ilk olarak 2005 yılında yayınlanmaya başladı ve 5 sezon boyunca devam etti. İlk sezon, büyük bir izleyici kitlesi tarafından sevildi ve övgü aldı. Dizi, sıra dışı hikayesi, karakterlerinin çeşitliliği ve gizemli kurgusuyla tanınır.

Prison Break Konusu

“Prison Break” dizisi, Michael Scofield adlı bir mühendisin, kardeşi Lincoln Burrows’un masumiyetini kanıtlamak için yasadışı yollara başvurarak bir hapishaneye girmesiyle başlar. Lincoln, Illinois Eyaleti’nin Fox River State Cezaevi’nde idam cezasına çarptırılmıştır ve Michael, kardeşinin masum olduğuna inanmaktadır.

Michael, hapishane içinde bir grup mahkumla işbirliği yaparak bir kaçış planı hazırlar. Ancak bu kaçış planı oldukça karmaşık ve zorludur. Planın içinde, kaçışı gerçekleştirmek için gerekli olan tüm bilgileri taşıyan bir dövme, hapishanenin tesisat sistemleri, gardiyanların davranışları ve diğer birçok faktör yer alır.

Dizinin ilerleyen bölümlerinde, Michael ve ekibi birçok engelle karşılaşırlar ve zorlu mücadeleler verirler. Ancak kaçış planlarını gerçekleştirmeye çalışırlarken, aynı zamanda hapishanede yürütülen bazı şaibeli faaliyetleri ortaya çıkarırlar.

Dizi, 5 sezon boyunca devam eder ve ilerleyen bölümlerde Michael ve ekibi, farklı hapishanelere girerek benzer kaçış planları hazırlamaya devam ederler. Dizi, sıra dışı hikayesi, karakterlerinin çeşitliliği ve gizemli kurgusuyla tanınır.

Prison Break Oyuncuları

“Prison Break” dizisinde birçok başarılı oyuncu rol almıştır. Dizinin en önemli karakterleri ve oyuncuları şunlardır:

 • Michael Scofield rolünde Wentworth Miller
 • Lincoln Burrows rolünde Dominic Purcell
 • Sara Tancredi rolünde Sarah Wayne Callies
 • Theodore “T-Bag” Bagwell rolünde Robert Knepper
 • Fernando Sucre rolünde Amaury Nolasco
 • Alexander Mahone rolünde William Fichtner
 • Brad Bellick rolünde Wade Williams
 • Paul Kellerman rolünde Paul Adelstein
 • Benjamin Miles “C-Note” Franklin rolünde Rockmond Dunbar
 • Roland Glenn rolünde James Hiroyuki Liao
 • Sofia Lugo rolünde Danay Garcia
 • Gretchen Morgan rolünde Jodi Lyn O’Keefe

Bu oyuncular, dizi boyunca karakterlerinin duygusal yönlerini ve hikayelerini başarılı bir şekilde canlandırdılar ve “Prison Break” dizisinin başarısında önemli bir rol oynadılar.

Prison Break Kaç Sezon

“Prison Break” dizisi toplam 5 sezon sürdü. İlk sezon 2005 yılında yayınlanmaya başladı ve 22 bölümden oluştu. İkinci sezon, 2006 yılında başladı ve 22 bölümden oluştu. Üçüncü sezon, 2007 yılında başladı ve 13 bölümden oluştu.

Dördüncü sezon, 2008 yılında başladı ve 22 bölümden oluştu. Dördüncü sezonun finali aynı zamanda dizinin son sezonu olarak kabul edildi. Ancak, 2017 yılında “Prison Break: Sequel” adı altında bir beşinci sezon daha yayınlandı. Beşinci sezon, 9 bölümden oluştu ve orijinal oyuncu kadrosunun birçoğu geri döndü.

“Prison Break”, ilk sezonuyla büyük bir izleyici kitlesi tarafından sevildi ve övgü aldı. Dizi, sıra dışı hikayesi, karakterlerinin çeşitliliği ve gizemli kurgusuyla tanınır.