Psikoteknik Nedir?

featured

Psikoteknik belgesi, sürücülerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Bu nedenle, sürücülerin güvenliğini sağlamak amacıyla birçok ülke, sürücülere psikoteknik raporu alma zorunluluğu getirmiştir.

Psikoteknik belgesi, ticari araç sürücüleri, öğrenci servisi çeken sürücüler, otobüs kaptanları, personel taşımacılığı yapan şoförler, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma yapan sürücüler ve her türlü ticari taşıma yapan sürücüler için zorunludur. Araç kullananlardan kullanılacak olan taşıtın niteliğine uygun sürücü belgesine sahip olanlardan da psikoteknik raporu istenebilir.

Psikoteknik zorunluluğu belgesi, sadece sürücüler için değil, bazı mesleklerde çalışanlar için de zorunlu hale getirilmiştir. Bu meslekler arasında pilotlar, denizciler, askeri personel ve emniyet mensupları yer almaktadır. Bu mesleklerde çalışanların, işlerini yaparken gerekli olan psikomotor yeteneklere sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınabilir?

Psikoteknik belgesi almak için, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen bir testi başarıyla tamamlamak gerekiyor. Psikoteknik belgesi kimlere verilir? Sorusunun cevabına devam edecek olursak, bu test, sürücülerin sürüş yetenekleri, dikkat seviyeleri, stresle başa çıkma becerileri ve diğer psikolojik faktörleri ölçmektedir. Test sonucunda, sürücülerin sürüş yapmaya uygun olup olmadığına dair bir rapor hazırlanır. Bu rapor ile psikoteknik belgesi alınabilir.

Psikoteknik belgesi geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre sonunda, belge yenilenmek zorundadır. Belge yenileme işleminde, tekrar bir psikoteknik testi yapılması gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi sürücülerin ve bazı mesleklerde çalışanların alması gereken bir belgedir. Bu belge, sürücülerin sürüş yapmaya uygun olup olmadığını gösteren bir test sonucu ile verilir. Sürücülerin güvenliği açısından oldukça önemli olan psikoteknik belgesi, birçok ülkede zorunlu hale getirilmiştir.

Psikoteknik Belgesinin Önemi

Psikoteknik belgesi, sürücülerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Bundan dolayı bu belgeyi kimler almalı? sorusu geliyor akıllara. İlk olarak, sadece ticari araç sürücüleri için zorunlu hale getirilmiş olsa da, daha sonra bazı mesleklerde çalışanlar için de zorunlu hale getirilmiştir. Bu belge, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen bir test sonucu alınır ve geçerlilik süresi 5 yıldır.

Psikoteknik belgesi zorunluluğu, Türkiye’de 1 Temmuz 2021 tarihinde başlamıştır. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesinin olması mecburi hale getirilmiştir. Bu zorunluluk, sürücü kaynaklı trafik kazalarının önlenmesi, sürücünün trafikte hafıza, hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerinin ölçülmesi amacıyla getirilmiştir.