Ramazan Bayramı’na Özel Çikolata Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured

Çikolataların İçeriği ve Sağlığımıza Etkileri

Ramazan Bayramı öncesinde çikolata, tatlı ve şekerlemeler raflarda yerini aldı. Gıda Laboratuvarları ve Gıda Denetçileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Selman Bahadır Orhan, çikolatalardaki içerik konusunda uyarılarda bulundu. Özellikle paketlenmemiş çikolatalarda sahte ve zararlı içeriklere dikkat çekti.

Ucuz Yağlar ve Kimyasal Maddelerle Dolu Çikolatalara Dikkat!

Dr. Selman Bahadır Orhan, kalitesiz çikolataların içinde çeşitli ucuz yağlar, aroma vericiler ve kimyasal maddeler bulunduğunu vurgulayarak, bu tarz ürünlerin insan sağlığına ciddi riskler oluşturabileceğine dikkat çekti. Ayrıca, açık çikolatalardan ve paketlenmemiş ürünlerden uzak durulması gerektiğini belirtti.

Etiket Kontrolü Önemli!

Dr. Orhan, çikolata alırken mutlaka etiket incelemesi yapılması gerektiğini vurguladı. Özellikle QR kodlu etiketlere yönelmenin önemine değinen Orhan, tüketicilerin izlenebilirlik açısından bu tür gıdalara yönelmeleri gerektiğini belirtti. Sahte çikolatalardan kaçınarak, sağlıklı ve güvenilir ürünleri tercih etmenin önemine değindi.

Sağlığımız İçin Bilinçli Tüketim Şart!

Çikolata, içerdiği trans yağlar ve palm yağları nedeniyle sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Bu tür yağlar LDL kolesterolün yükselmesine sebep olabilir ve ilerleyen yaşlarda damar sertliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlıklarına dikkat ederek, kaliteli ve güvenilir çikolataları tüketmek önem taşımaktadır.