Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. Pisti Tamamlandı, Açılış İçin Hazırlıklar Başladı

featured

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Uraloğlu, kamu kaynaklarını kullanırken kamu adına iş yaptıklarını ve bu sorumluluğu taşıdıklarını vurgulayarak, “Yaptığımız işleri ona göre betosfer  yapmaya çalışıyoruz. Kamu özel iş birliğini daha çok kara yollarında kullanıyoruz. Yap-işlet-devret modeli tamamen bir hesap yöntemidir.” şeklinde konuştu.

Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen projelerin sağladığı faydayı öne çıkaran Uraloğlu, Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi projelerin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki 2. pistin tamamlandığını ve resmi açılışın yakın bir tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirileceğini belirtti. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın günlük uçuş sayısının 700’e ulaştığını ve yıllık 36 milyon yolcuya hizmet vermeye başladığını açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Haydar Paşa Garı’nın satılması veya devredilmesinin gündemlerinde olmadığını ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredileceğini ifade etti. Ayrıca, Geminbeli betosfer giriş Tüneli’nde çalışmaların devam ettiğini ve Türk Hava Yolları’nın uçak alım sürecinde TUSAŞ’ın dahil olduğunu söyledi.

Uraloğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ulaştırma yapılarında ciddi bir aksaklığın olmadığını ve önlemlerin alındığını belirtti. Ayrıca, İstanbul’da Bakanlığa bağlı yapıların depreme karşı risk taşımadığını vurguladı.

İstanbul depremiyle ilgili gereken önlemlerin alındığını ve yapıların performansının yeterli olduğunu söyleyen Uraloğlu, Çanakkale Köprüsü’nün deniz içerisindeki temellerinin canlı yaşama saygı gösterilerek inşa edildiğini belirtti.

TÜVTÜRK’te araç muayene bedellerinin sözleşmeye göre her yıl güncellendiğini ifade eden Uraloğlu, Aksaray-Ulukışla demir yolunun yeniden ihale edileceğini ve 2024’ün ilk aylarında ihaleye çıkılacağını söyledi. Bursa’daki yüksek hızlı tren projesinin 2025 veya 2026’da tamamlanacağını ve Bursa Çevre Otoyolu’nun proje çalışmalarının başladığını belirtti.

Ayrıca, Kütahya’dan geçecek otoyol ve yüksek hızlı tren projelerinin onaylandığını ve Eskişehir Kırka-Seyitgazi yolunun ihalesinin yapıldığını açıkladı.