Sherlock Holmes – Sherlock Holmes Dizisi ve Konusu

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle'un yarattığı ünlü bir dedektif karakteridir. Bu karakterin pek çok film ve dizi uyarlaması yapılmıştır.

featured

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı ünlü bir dedektif karakteridir. Bu karakterin pek çok film ve dizi uyarlaması yapılmıştır. Bunların arasında en popüler olanlarından biri, 2010 yılında başlayan ve 2017 yılında sona eren İngiliz televizyon dizisi olan “Sherlock” dir.

Bu dizi, Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı modern bir Sherlock Holmes’u ve Martin Freeman’ın canlandırdığı Dr. John Watson’ı takip ediyor. Dizi, orijinal hikayelerin modernize edilmiş versiyonlarını içeriyor ve Holmes’un suçları çözme becerilerini gösteriyor.

“Sherlock” çok beğenilmiş ve pek çok ödül kazanmıştır. Dizi, çok hızlı bir tempoda ilerliyor ve zekice kurgulanmış senaryosuyla izleyicileri büyülüyor.

Sherlock Holmes Konusu

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılmış ünlü bir dedektif karakteridir. Hikayeler, Victoria dönemi Londra’sında geçer ve Holmes, muhteşem gözlem yeteneği, keskin zekası ve mantık gücü ile ünlüdür.

Hikayelerde genellikle bir suç olayı işlenir ve Holmes ve ortağı Dr. John Watson, suçluyu bulmak için çaba harcarlar. Holmes, bir suçun işlenme şekli, iz bırakan ipuçları ve suçun gerçekleştiği yerdeki detaylara bakarak olayı çözer.

Hikayeler, bazen bir seri halinde, bazen de tek başına okunabilecek şekilde yayınlanmıştır. Holmes ve Watson, cinayetler, hırsızlıklar, dolandırıcılıklar ve diğer suçlarla karşı karşıya gelirler.

Holmes, kendisine özgü bir tarzda giyinir, yalnız yaşar ve uyuşturucu bağımlılığı vardır. Watson ise, Holmes’un en yakın arkadaşı ve maceralarına eşlik eden sadık bir dostudur.

Holmes ve Watson’un hikayeleri, günümüzde de hala çok popülerdir ve pek çok film ve dizi uyarlaması yapılmıştır.

Sherlock Holmes Oyuncuları

Sherlock Holmes karakteri, pek çok film ve dizi uyarlamasında farklı oyuncular tarafından canlandırılmıştır. En popüler uyarlamalardan biri olan “Sherlock” dizisi ise Benedict Cumberbatch’in Sherlock Holmes’u ve Martin Freeman’ın Dr. John Watson’u canlandırdığı bir yapım olarak dikkat çekmektedir.

Bununla birlikte, diğer ünlü Sherlock Holmes oyuncuları şunlardır:

  • Basil Rathbone: 1930’ların ve 1940’ların filmlerinde Sherlock Holmes rolüyle tanınan İngiliz oyuncu
  • Jeremy Brett: Granada Television yapımı “Sherlock Holmes” dizisinde Sherlock Holmes rolüyle ünlenen İngiliz oyuncu
  • Robert Downey Jr.: Guy Ritchie’nin yönettiği “Sherlock Holmes” (2009) ve “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” (2011) filmlerinde Sherlock Holmes’u canlandıran Amerikalı oyuncu
  • Ian McKellen: “Mr. Holmes” (2015) filminde yaşlanmış Sherlock Holmes rolüyle ünlenen İngiliz oyuncu

Bu oyuncuların yanı sıra, daha pek çok uyarlamada farklı oyuncular tarafından Sherlock Holmes rolü canlandırılmıştır.

Sherlock Holmes Kaç Sezon

“Sherlock” dizisi, toplam 4 sezon ve 13 bölümden oluşmaktadır. İlk sezonu 2010 yılında yayınlanan dizi, son sezonu olan 4. sezonu ise 2017 yılında yayınlanmıştır. Her sezon genellikle üç bölümden oluşmaktadır ve toplamda 13 bölümü vardır.

Dizi, Sherlock Holmes ve Dr. John Watson’ın modern zamanlarda geçen maceralarını anlatır. Benedict Cumberbatch, Sherlock Holmes karakterini canlandırırken, Martin Freeman ise Dr. John Watson rolünü üstlenmektedir. Dizi, çok beğenilmiş ve pek çok ödül kazanmıştır. Ayrıca, Sir Arthur Conan Doyle’un orijinal hikayelerine sadık kalınırken modern bir tarzda anlatımıyla da izleyicileri büyülemiştir.

Sherlock Holmes Film Serisi

Sherlock Holmes karakteri, birçok film uyarlamasında yer almıştır. Bunlardan en popüler olanlarından biri, Guy Ritchie tarafından yönetilen “Sherlock Holmes” ve “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” filmleridir. Bu filmlerde, Sherlock Holmes rolünü Robert Downey Jr. canlandırmıştır. Filmler, Sherlock Holmes ve Dr. John Watson’ın Victoria dönemi Londra’sında geçen maceralarını anlatır.

Bunun yanı sıra, diğer önemli Sherlock Holmes filmleri şunlardır:

  • “The Hound of the Baskervilles” (1939): Basil Rathbone ve Nigel Bruce’un başrolünde yer aldığı film, Sir Arthur Conan Doyle’un en ünlü romanlarından birine dayanmaktadır.
  • “Young Sherlock Holmes” (1985): Sherlock Holmes’un gençlik yıllarını anlatan film, Nicholas Rowe’un Sherlock Holmes’u canlandırdığı bir yapım olarak öne çıkmaktadır.
  • “Sherlock Holmes” (2009) ve “Sherlock Holmes: Gölge Oyunları” (2011): Yukarıda bahsettiğimiz filmler, modern bir tarzda Sherlock Holmes’u anlatmaktadır ve Robert Downey Jr. ve Jude Law’un başrolde yer aldığı bir seri olarak dikkat çekmektedir.
  • “Mr. Holmes” (2015): Ian McKellen’in Sherlock Holmes rolünü canlandırdığı bu film, yaşlı bir Sherlock Holmes’un geçmişiyle yüzleşmesini konu almaktadır.

Sherlock Holmes’a dayanan birçok film uyarlaması olsa da, yukarıdaki filmler, özellikle geniş bir izleyici kitlesi tarafından bilinmektedir.