Tarım ve Orman Bakanı, Gıda Denetimlerini Değerlendirdi

featured

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, güvenilir gıda temini için yapılan çalışmaları anlattı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın da katıldığı Piyasa Gözetimi, Denetimi ve Ürün Güvenliği Değerlendirme Kurulu 2024 Yılı Hazırlık Toplantısı’nda konuştu. Yumaklı, halkın yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşması için 81 ilde yoğun şekilde çalıştıklarını belirtti.

Gübre üretimi ve denetimler

Yumaklı, Türkiye’nin gübre üretim kapasitesinin 7 milyon 300 bin ton olduğunu ve yurt içinde herhangi bir arz sorunu bulunmadığını söyledi. Gübrelerin güvenliği konusunda yoğun denetimler gerçekleştirildiğini belirten Yumaklı, 2002 yılında 1700 olan denetim sayısının 52 bin 162’ye çıktığını ve 195 uygunsuz ürün tespit edildiğini ifade etti. Bu uygunsuz ürünlere toplamda 16 milyon lira para cezası uygulandığını da ekledi.

Tohum üretimi ve ihracatı

Yumaklı, Türkiye’de kullanılan ve üretilen tohumların yüzde 97’sinin yerli olduğunu vurguladı. Bu alanda 29 bin denetim gerçekleştirildiğini ve Türkiye’nin 97 ülkeye tohum ihracatı yaptığını belirtti. Türkiye’nin tohum alanında net ihracatçı konumunda olduğunu ifade etti.

Gıda denetimleri ve sonuçları

Yumaklı, güvenilir gıdanın önemine dikkat çekerek, 81 ildeki 7 bin 530 gıda görevlisinin 7/24 denetim yaptığını söyledi. 21 yıl önce 39 bin olan denetim sayısının bugün itibarıyla 1 milyon 300 bine çıktığını ifade etti. Bu denetimler sonucunda 17 bin 652 uygunsuz işlem tespit edildiğini ve 535 milyon lira idari para cezası kesildiğini belirtti. Ayrıca 243 işletme hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu da ekledi.

Laboratuvar hizmetleri ve diğer denetimler

Yumaklı, dünya standartlarında analizler yapmak için güçlü bir laboratuvar teşkilatı kurduklarını belirtti. Kamu ve özel 135 akredite laboratuvar ile hizmet verdiklerini ifade etti. Ayrıca geçtiğimiz yıl bitki koruma ürünleri ve veteriner sağlık ürünleri alanında da denetimler gerçekleştirildiğini söyledi. Bunun yanı sıra alkollü içki ticaretiyle mücadelede önemli mesafe kat etmek için “Etil Alkol Takip Sistemi”nin 2024’ün ilk çeyreğinde devreye alınacağını da belirtti.