Tarım ve Sanayi Sektörlerinin Entegrasyonu Hakkında Bakan Yumaklı’dan Açıklamalar

featured

Tarım ve Sanayi Sektörleri Bir Bütün Olarak Değerlendirilmeli

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İstanbul Sanayi Odası’nın mayıs ayı meclis toplantısında, tarım ile sanayi arasındaki entegrasyonu vurguladı. Yumaklı, tarım ve sanayi sektörlerinin ayrılmaz bir bütün olduğunu belirterek, bu entegrasyonun önemine vurgu yaptı.

Tarım ve Sanayi Entegrasyonunu Güçlendirmek İçin Yatırımlar Devam Ediyor

Bakan Yumaklı, tarım sektörünü desteklemek adına yapılan çalışmalardan bahsederek, çiftçilere yönelik 1,6 trilyon lira tarımsal destek verdiklerini ve tarım dışına çıkan arazi miktarını azaltarak tarımsal üretimi koruma altına aldıklarını ifade etti. Ayrıca, kırsal kalkınma yatırımlarına önem verdiklerini ve bu kapsamda 93 bin projeye 95 milyar lira hibe ödemesi yaptıklarını açıkladı.

Yeni Normale Uyum ve Kaynakların Etkin Kullanımı

Bakan Yumaklı, “yeni normal” kavramı altında, gelecekteki risk faktörlerine karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek, ülke kaynaklarının daha etkin bir şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. Bu doğrultuda yapılan düzenlemelerin sektörlerin sürdürülebilirliği ve verimliliği için önemli olduğunu ifade etti.

Sözleşmeli Üretimin Yaygınlaştırılması ve Su Yönetimi

Bakan Yumaklı, sözleşmeli üretimin geliştirilmesinin sanayi sektörü için önemli olduğunu belirterek, çiftçilere sağlanan desteklerin artırılması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, su kaynaklarının sürdürülebilirliği için yapılan yatırımların sektörlere büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

Su Verimliliği ve Endüstriyel Su Kullanımı

İklim değişikliğinin etkileri göz önüne alınarak su kaynaklarının korunması gerektiğini vurgulayan Bakan Yumaklı, su verimliliği seferberliği çalışmalarının önemine dikkat çekti. Endüstriyel su kullanımında sürdürülebilirlik ilkesinin yaygınlaştırılmasının su kaynaklarının korunması ve atık suyun geri kazanımı açısından önemli olduğunu belirtti.