TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile Görüştü

featured

Kurtulmuş ve Salih, TBMM’de Bir Araya Geldi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile TBMM’de bir araya geldi. Kurtulmuş ve Salih, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya başkanlık yaptı.

İşbirliği Potansiyeli Vurgulandı

Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Salih ve heyetini TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kurtulmuş, iki ülkenin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu, pek çok müşterek işbirliği konularının bulunduğunu belirtti. Kurtulmuş, Türkiye-Libya arasındaki ilişkileri daha ileri noktaya götürebilmek için her türlü imkana sahip olduklarını ifade etti ve gelecek dönemde müşterek çalışmalarla iki ülke arasındaki işbirliklerinin daha da ileriye taşınacağını vurguladı.

Türkiye’nin Önceliği: Siyasi İstikrarın Sağlanması

Kurtulmuş, Türkiye’nin Libya’yla ilgili birinci önceliğinin Libya’da siyasi istikrarın sağlanması olduğunu belirtti. Ayrıca, Libya’daki siyasi erkin tek bir erk altında toplanmasının ortak bir görev olduğunu vurguladı. Kurtulmuş, bölgedeki emperyalist oyunlara karşı çıkılması gerektiğini ve ülkelerin daha fazla bölünmüşlüğünün ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İsrail’in Bölgedeki Gücü

Kurtulmuş, İsrail’in en büyük gücünün bölge ülkelerinin paramparça olması ve siyaseten bölünmüş olması olduğunu söyledi. Bu nedenle, Türkiye olarak Libya’nın birliği, beraberliği ve kardeşliği görmek istediklerini vurguladı. Kurtulmuş, Türkiye’nin Libya halkının yanında olduğunu ve her türlü imkanla desteğini sürdüreceğini belirtti.

Türkiye’nin Libya’ya Olan Destekleri

Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Salih, Türkiye’nin Libya halkına her zaman destek olduğunu ifade etti. Salih, özellikle Türk firmalarının Libya’da büyük işlere imza attığını ve Türk firmalarının Libya’ya dönerek yapı ve imar konusunda faaliyete geçmesini istediğini belirtti. Ayrıca, Libya’daki sel felaketi dolayısıyla Türkiye’nin yardımlarına teşekkür etti ve Türkiye’nin sel felaketinin etkilerinden kurtulma konusunda büyük rol oynadığını söyledi.