Tesla Hissedarları Elon Musk’ın 56 Milyar Dolarlık Ödeme Paketini Reddetme Çağrısında Bulundu

featured

Glass Lewis Ödeme Anlaşmasını Aşırı Büyük Buldu

Tesla hissedarları, şirketin CEO’su Elon Musk’a 56 milyar dolarlık ödeme paketini reddetme çağrısında bulundu. Danışmanlık firması Glass Lewis’in yayınladığı raporda, ödemenin aşırı büyük olduğu belirtilerek uygulamanın negatif etkileri gerekçe gösterildi.

Yıllık Hissedar Toplantısı 13 Haziran’da Yapılacak

Elektrikli araç devi Tesla, yıllık hissedar toplantısını 13 Haziran’da gerçekleştirecek ve hisse senedi opsiyonu ödüllerinden oluşan tazminat paketi üzerinde oy verme şansı verecek. Glass Lewis’in raporunda, Musk’ın şirketle ilgisi olmayan ve olağanüstü zaman alıcı projeler listesinin genişlediği ifade edildi.

Önceki Maaş Paketi İptal Edildi

Geçtiğimiz yıl yapılan oylamada Musk’ın ücret paketi kabul edilmiş, ancak bu yıl bir mahkeme kararıyla anlaşma geçersiz kılınmıştı. Önümüzdeki ay yapılacak oylamada, hissedarlar tekrar ücret paketine karar verecek.

Kavga Büyüyor

Yatırımcıların çoğunluğu altı yıl önce Musk’ın ücret anlaşmasını desteklemişti ancak Glass Lewis ve bazı hissedarlar bu kez anlaşmanın reddedilmesi yönünde tavsiyede bulunuyor. Elon Musk’ın kardeşi olan yönetim kurulu üyesi Kimbal Musk’ın yeniden seçilmesine karşı da oy kullanılması tavsiye ediliyor.

Tesla yönetimi, Musk’ın ücretine karşı çıkan kamuoyu eleştirilerine karşı hissedarları desteklemek için çeşitli kampanyalar yürütüyor ve oy kullanmaya teşvik ediyor.