Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Körfez İşbirliği Konseyi ile Yeni Bir Ticaret Anlaşması İmzaladı

featured

Türkiye ve Körfez Ülkeleri Arasındaki Ticaret İlişkileri Yeniden Canlanıyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Körfez İşbirliği Konseyi Serbest Ticaret Anlaşması Ortak Bildiri İmza Töreni”nde yaptığı konuşmada, KİK Genel Sekreteri Casim Muhammed el-Budeyvi ile yeni bir STA’ya imza attıklarını duyurdu.

İmzalanan Anlaşma ile İlişkilerin Geliştirilmesi Hedefleniyor

Bakan Bolat, imzalanan “ortak bildiri” metni ile Türkiye-KİK STA müzakerelerinin yeniden başlatıldığını ve kapsamlı bir anlaşmanın hedeflendiğini belirtti. Anlaşmanın tamamlanmasıyla ticaretin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor.

Önemli Alanlarda İşbirliği Önemseniyor

Bolat, mal ve hizmet ticareti, fikri mülkiyet hakları, gümrük işlemleri, ticaretin kolaylaştırılması ve KOBİ’ler arasındaki işbirliğinin düzenlenmesini önemsediklerini vurguladı. Bu sayede Türkiye ve KİK ülkelerinin refahına katkı sağlanması hedefleniyor.

Ekonomik İlişkilerin Derinleştirilmesi Önem Arz Ediyor

Bolat, Türkiye ile Körfez ülkeleri arasındaki ticaret hacminin arttığını ve STA’nın imzalanması ile daha büyük bir ticari işbirliğinin hayata geçirileceğini belirtti. İlişkilerin sadece mal ticaretiyle sınırlı kalmayacağını vurguladı.

Müzakerelerin En Kısa Sürede Tamamlanması Hedefleniyor

Bolat, Türk firmalarının Körfez ülkelerinde başarılı işlere imza attığını ve müzakerelerin en kısa sürede tamamlanacağına olan inancını dile getirdi. Yapılan anlaşmaların Türkiye ve KİK üyesi ülkeler için önemli fırsatlar sunacağını belirtti.