TRT, Muhalefet Adaylarına Reklam Ambargosu Uyguluyor

featured

TRT’nin Muhalefet Adaylarına Karşı Tutumu

Devletin kanalı TRT, muhalefet adaylarına yönelik haber ambargosunu reklam servisine de taşıdı. Cumhur İttifakı adayları dışında hiçbir adaya tek bir saniye bile yer vermeyen TRT, parayla verilen reklamları da çeşitli bahanelerle yayına vermiyor.

CHP’nin Yaşadığı Zorluklar

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) yerel seçim reklamlarının yayınlanması için 15 Mart’ta yaptığı başvuru kurum tarafından çeşitli bahanelerle geri çevrildi. CHP’nin Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, TRT’nin muhalefet partilerine ekranlarını kapatmasına tepki gösterdi.

TRT’nin Tarafsızlığı Çiğnemesi

TRT’nin AKP’nin seçim kampanyası başladığı anda reklam filmini yayınladığını belirten Bulut, CHP’nin reklamının yayınlanması için gereken sürecin sürekli engellendiğini dile getirdi. AKP’nin belediye başkan adaylarının sık sık TRT Haber ekranlarında yer aldığına dikkat çeken Bulut, TRT’nin tarafsızlığı çiğneyerek iktidarın borazanlığını yaptığını iddia etti.

RTÜK’e Şikayet

TRT’nin yanlı ve tarafsızlığı çiğneyen yayınlarına ilişkin RTÜK’e şikayet dilekçesi verdiklerini belirten Bulut, RTÜK’ün muhalif kanallara ceza yağdırdığını ancak TRT’yi denetleme konusunda yetersiz kaldığını ifade etti. CHP yetkilisi, TRT’nin hukuk devleti ilkesini, seçim adaletini ve demokrasiyi zedelediğini vurgulayarak iktidarın borazanlığını bırakması gerektiğini savundu.