Türk Dünyası Teşkilatı: Türk Devletleri Arasındaki İşbirliği ve Dayanışma

featured

TDT’nin Kuruluşu ve Gelişimi

Türk Dünyası Teşkilatı (TDT), ilk olarak 1992 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması ve Türk devletlerinin bağımsızlıklarını ilan etmelerinden sonra “Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirveleri” adıyla ortaya çıktı. 2009’da Nahçıvan Anlaşması ile resmen “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” olarak adlandırıldı. 2021 yılında ise “Türk Devletleri Teşkilatı” adını aldı.

TDT’nin Amaçları ve Çalışmaları

TDT’nin temel amacı, Türk dünyası arasındaki güven ortamını pekiştirmek, siyasi dayanışmayı güçlendirmek, ekonomik ve teknik işbirliğini arttırmak, insan ilişkilerini geliştirmek ve Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerini kayıt altına almak şeklindedir. Teşkilat, eğitimden turizme, enerjiden ticarete kadar birçok alanda işbirliği platformları oluşturmuştur.

TDT’nin 2023 Yılındaki Faaliyetleri

2023 yılı, TDT’nin en aktif yıllarından biri olmuştur. Teşkilatın Genel Sekreteri Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev, Türk Devletleri Teşkilatı’nın bu yıl gerçekleştirdiği etkinlikleri değerlendirmiştir. 2023’te Türk Devletleri Teşkilatı Yüksek Mahkemeler Birliği kurulmasına karar vermiş, Astana Zirvesi’nde deklarasyon yayınlanmış ve birçok anlaşma imzalanmıştır.

Türk Devletleri Arasındaki İşbirliğinin Önemi

TDT Genel Sekreteri Ömüraliyev, Türk devletleri arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yapmıştır. Ortak din, dil, tarih ve kültüre sahip olan Türk halklarının birlikte daha güçlü olduğunu vurgulamıştır. Teşkilatın amacının bin yıllık kardeşliklerini pekiştirmek olduğunu belirtmiştir.

Türk Devri ve Gelecek Planları

Türk Devletleri Teşkilatı’nın 2021 yılındaki Astana Zirvesi’nde “Türk Devri” mottosuyla birçok etkinlik düzenlendiğini belirten Ömüraliyev, 2022 ve 2023 yıllarında da birçok etkinlik gerçekleştirildiğini ifade etmiştir. Ömüraliyev, ortak alfabe üzerine çalışmaların devam ettiğini ve yakın zamanda birtakım yeniliklerin olacağını belirtmiştir. 2024 yılında Bişkek’te yapılacak zirvenin ardından dönem başkanlığının Kırgızistan’a geçeceğini söylemiştir.