Türkiye Büyük Millet Meclisi, İsveç’in NATO’ya Katılımını Onayladı

featured

ABD Dışişleri Bakanlığı Memnuniyetini Belirtti

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İsveç’in NATO’ya katılımına verdiği onay ABD’de büyük bir ilgiyle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanlığı, TRT Haber’e yaptığı özel açıklamada, TBMM’nin İsveç’in katılım protokolünü onaylamasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ayrıca Türkiye’ye F-16 satışı konusunda da açıklamalarda bulundu. “Joe Biden, Türkiye’nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediğini uzun zamandır açıkça belirtiyor ve bu da NATO’nun birlikte çalışabilirliğine bir yatırımdır” dedi. Açıklamada, bu satışın ABD, Türkiye ve tüm NATO müttefiklerinin ulusal güvenlik çıkarlarını destekleyeceği vurgulandı.

Kongre Üyeleri İsveç’in NATO Üyeliği ve F-16 Satışını Bağlantılı Gördü

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği özel cevapta dikkat çeken bir diğer nokta ise Kongre üyelerinin İsveç’in NATO’ya katılımını ve Türkiye’ye F-16 satışını birbirine bağladığıydı. Açıklamada, bazı Kongre üyelerinin Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılım başvurusunu onaylamasının, F-16 satışını destekleyebilmeleri için önemli bir husus olduğunu kamuoyuna açıkladığı belirtildi.

Bu durumda Kongre’nin, silah satışlarının gözden geçirilmesinde kilit bir role sahip olduğu ifade edildi.