Türkiye İhracat İstatistiklerine Yeni Bir Boyut Eklendi

featured

Bakanlık, Faaliyet Illerine Göre İhracat İstatistiklerini Açıkladı

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin ihracat istatistiklerini daha detaylı bir şekilde sunmak amacıyla “faaliyet illerine göre ihracat istatistikleri”ni oluşturduğunu duyurdu. Bu istatistikler, firmaların merkezlerinin yanı sıra üretim yerlerini de dikkate alarak hesaplanmaktadır. Her ay kamuoyuyla paylaşılacak olan bu istatistikler, il bazlı ve bölgesel politikaların belirlenmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

İstanbul, Kocaeli ve İzmir İhracat Rakamlarında Öne Çıkıyor

2023 yılında faaliyet illerine göre ihracatı değerlendirdiğimizde, İstanbul’un 59 milyar 381 milyon dolarla birinci sırada yer aldığını görüyoruz. İstanbul’u 30 milyar 717 milyon dolarla Kocaeli ve 23 milyar 793 milyon dolarla İzmir takip etmektedir.

İstanbul İhracatında Öne Çıkan Sektörler

İstanbul, en fazla ihracatı kıymetli veya yarı kıymetli taşlar faslında gerçekleştirmiştir. Bu faslı örme giyim eşyası ve aksesuarı ile kazanlar ve makinalar takip etmektedir.

Kocaeli İhracatında Öne Çıkan Sektörler

Kocaeli’nin en fazla ihracatını motorlu kara taşıtları faslında gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu faslı mineral yakıtlar, mineral yağlar ve elektrikli makina ve cihazlar izlemektedir.

İzmir İhracatında Öne Çıkan Sektörler

İzmir’in en fazla ihracatını mineral yakıtlar, mineral yağlar faslında gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu faslı kazanlar, makinalar ve demir ve çelik takip etmektedir.

İlk Üç İlin İhracatının Ülkelere Dağılımı

İstanbul, en fazla ihracatı Birleşik Arap Emirlikleri’ne gerçekleştirmiştir. Bu ülkeyi Almanya ve ABD takip etmektedir.

Kocaeli’nin en fazla ihracatını İngiltere’ye yaptığı görülmektedir. Bu ülkeyi Almanya ve İtalya izlemektedir.

İzmir’in en fazla ihracatını Almanya’ya gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu ülkeyi Hollanda ve ABD takip etmektedir.