Türkiye Tarım Sektörü İhracatında Rekorlar Kırdı

featured

Türkiye’nin Tarım İhracatı Tarihi Zirvede

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocak-mart döneminde jeopolitik risklerin ve küresel gıda arzı sorunlarının yaşandığı bir ortamda Türkiye’nin tarım sektörü tarihi bir başarıya imza attı. İlk çeyrekte tarım ihracatı 9,3 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı. Bu rakam, Türkiye’nin tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek tarım ihracatını temsil ediyor.

İhracatta Büyük Artış

2023’ün aynı dönemine göre yüzde 8,6 artış gösteren tarım ihracatı, Türkiye’nin toplam dış satımından yüzde 14,6 pay aldı. İlk çeyrekte faaliyet gösteren 10 sektörden 5’i rekor kırdı. Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü 3,1 milyar dolarla en yüksek ihracat rakamına 1xbet f2a doğrulama ulaştı.

En Fazla İhracat Yapılan Ülkeler

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe Irak’a 600 milyon dolara yaklaşan bir ihracat gerçekleşti. Yaş meyve ve sebzede Rusya Federasyonu, meyve sebze mamullerinde ABD, kuru meyve ve mamullerde Almanya en fazla ihracat yapan ülkeler arasında yer aldı.

İller Bazında İhracat Rakamları

İstanbul’dan 903,7 milyon dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, Mersin’den 263,8 milyon dolarlık yaş meyve sebze, İzmir’den 160,6 milyon dolarlık kuru meyve ve mamulleri, Antalya’dan 20,6 milyon dolarlık süs bitkileri ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi.