Türkiye ve Kuzey Makedonya Arasındaki İlişkiler Geliştiriliyor

featured

Türkiye ve Kuzey Makedonya Parlamentoları Arasında İyi İlişkiler Kuruldu

Meclis’te gerçekleşen kabulde, Balkanların huzur ve güvenliği, ikili ve parlamentolar arası ilişkiler ile bölgesel ve küresel güncel konular ele alındı. Türkiye Cumhuriyeti Meclisi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Makedonya Adalet Bakanı Lloga ve beraberindeki heyeti TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türkiye-Makedonya İlişkileri Güçleniyor

Makedonya’yı dost ve kardeş bir ülke olarak gören Kurtulmuş, Türkiye ve Makedonya’nın köklü, tarihi ilişkilerine vurgu yaptı. Kurtulmuş, bu ilişkileri her alanda geliştirmek arzusunda olduklarını belirtti. Balkanlar’daki istikrarın sadece buradaki ülkeleri değil, bölge barışını da etkileyen önemli bir husus olduğuna işaret eden Kurtulmuş, Türkiye olarak Balkan ülkeleriyle ilişkilerdeki en temel noktanın güven ve istikrarın sürdürülmesi olduğunu belirtti.

Güven ve İstikrar Öncelikli Konu

Politik farklılıkların hızla çözülmesinin bölge için hayati önem taşıdığını dile getiren Kurtulmuş, bölgede var olan gerilim ve çatışmaların her ülkeyi daha hassas bir noktaya getirdiğini ifade etti. Kurtulmuş, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın Balkan coğrafyasını doğrudan etkilediğini vurgulayarak, güven ve istikrar konusunu önceliklendirme ve meseleleri barışçıl müzakerelerle ve karşılıklı rızayla çözme prensibinden hiç uzaklaşmamak gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentoları Arasında İşbirliği Yapılıyor

Makedonya-Türkiye arasındaki ilişkilerin her geçen gün arttığını belirten Kurtulmuş, parlamenter diplomasi alanında da olumlu ilerlemeler kaydedildiğini ifade etti. Kurtulmuş, dostluk gruplarının ortak çalışmalar yapması ve ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Makedonya Adalet Bakanı Türkiye Ziyaretinden Memnuniyet Duydu

Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Lloga, Ankara’ya gerçekleştirdikleri resmi ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirtti. Lloga, Makedonya’nın güçlenmesi için yargı başta olmak üzere Türkiye’nin her alanda elde ettiği başarılardan yararlanmak istediklerini ifade etti.

Toplantıda, Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ahmet Kılıç, Türkiye-Kuzey Makedonya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi Mehmet Baykan ve diğer önemli isimler de yer aldı.