Türkiye’de 2024 Mahalli İdareler Seçimi için Hazırlıklar

featured

Seçmen Listeleri ve Bilgi Kağıtları

Seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıkarıldı ve seçmenler 17 Ocak’ta kontrol etmeleri gerekiyor. Listede isimlerini bulamayanlar, il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvuracak. Seçmen kütükleri 7 Şubat’ta kesinleştirilecek ve seçmenlerin oy vereceği yerler ve sandıklar 11 Şubat’ta belirlenecek. Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı ise 29 Şubat’ta başlayacak ve 24 Mart’ta tamamlanacak.

Siyasi Parti Aday Listeleri

Siyasi partiler 20 Şubat’a kadar belediye başkan aday listelerini vermeleri gerekiyor. Geçici aday listeleri 23 Şubat’ta, kesin aday listeleri ise 3 Mart’ta ilan edilecek.

Büyükşehir ve Büyükşehir Olmayan İllerde Oy Kullanma

Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak. Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanılacak. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy kullanılacak.

Oy Pusulaları ve Zarflar

Oy pusulaları farklı renklere sahip olacak. Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “beyaz”, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula “turuncu”, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “mavi”, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise “sarı” renkte olacak. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Oy Verme Saatleri ve Sayım Süreci

Oy verme saatleri, doğudaki 32 ilde mevsim şartları ve güneşin batış saatine dikkat edilerek bir saat erkene alındı. Bu nedenle, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde oy verme saati 07.00-16.00 olarak uygulanacak. Diğer illerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 olacak. Oylar, oy verme saatinden önce sayılmaya başlanmayacak. Sandıklar, oy vermenin bitim saatinden önce kesinlikle açılmayacak.