Türkiye’nin Deprem Sonrası Sağlık Hizmetleri Seferberliği

featured

Depremin Ardından Sağlık Hizmetlerinin Devreye Girmesi

6 Şubat’taki depremler sonucunda 50 binden fazla insan hayatını kaybetti ve milyonlarca kişi sevdiklerinden ayrı düştü. Türkiye’nin sağlık ordusu, depremin yaşandığı ilk andan itibaren bölgede hizmetlerin sürdürülebilmesi ve yaralıların tedavi edilmesi için büyük bir seferberlik başlattı. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda sağlık çalışanları, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), ambulanslar ve tıbbi ekipmanlar bölgeye sevk edildi. Ayrıca deprem bölgelerinde sahra hastaneleri kuruldu.

Koordineli Çalışma ve Görevlendirilen Personel Sayısı

Sağlık Bakanlığı çalışmalarına göre, depremin hemen ardından 11 ilde görev yapan 15 bin 883 UMKE ve Acil Sağlık Hizmetleri personeli, 21 bin 204 hekim, 62 bin 590 sağlık çalışanı ve 38 bin 513 destek personeli olmak üzere toplamda 138 bin 190 kişi görevlendirildi. Deprem bölgelerinde 1810 ambulans, 245 UMKE aracı ve 16 hava ambulansı hizmet verdi.

Hasta Nakil Operasyonu

Depremin ardından çevre iller ve büyükşehirlerdeki hastanelere hasta nakil operasyonu gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı ambulans uçak ve helikopterleri, Cumhurbaşkanlığı ve TSK’ya ait uçak ve gemilerin de katılımıyla toplamda 51 bin 665 hasta ve yaralı depremzede nakledildi.

Sahra Hastaneleri ve Acil Müdahale Üniteleri

Afet bölgesinde kullanılmak üzere 34 sahra hastanesi kuruldu ve 176 Acil Müdahale Ünitesi oluşturuldu. Sahra hastanelerinde ve acil müdahale ünitelerinde toplamda 590 bin 468 hasta tedavi edildi.

İlaç ve Tıbbi Malzeme Temini

Deprem bölgesinde ihtiyaç duyulan ilaç, tıbbi malzeme ve cihazların temini için lojistik depolar oluşturuldu. Ayrıca “Afet Tedarik ve Lojistik Yönetimi Yazılımı” geliştirildi ve süreçlerin kontrol ve takibi sağlandı.

Sağlık Taramaları ve Diş Hizmetleri

Deprem bölgesindeki illerde birinci basamak muayene sayısı 18 milyonu aştı. UMKE ekipleri, dağ köylerine ulaşarak depremzedelerin sağlık taramasını yaptı. Ayrıca diş hizmetleri de sunuldu ve bölgede sahra eczaneleri hizmet vermeye başladı.

Salgın Riski ve Psikolojik Destek

Depremzedelere salgın hastalık riskini önlemek için aşılama çalışmaları yapıldı. Ayrıca psikolojik destek ve muayene hizmetleri sunuldu.

Yeni Hastaneler

Depremin ardından bölgede yeni hastanelerin yapımına başlandı. Hatay’da 7 devlet hastanesi faaliyete geçirildi. Ayrıca İskenderun Devlet Hastanesi ve Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi tam donanımlı olarak hizmet vermeye başladı.

Yeni Hastaneler ve Proje Çalışmaları

Hatay’ın ilçelerinde de yeni hastaneler inşa edilmeye devam ediyor. Ayrıca Hatay Şehir Hastanesi proje çalışmaları tamamlanma aşamasında.

Bu sağlık hizmetleri seferberliği, depre