Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın Dönüşü Erteledi

featured

Bakan Kacır, Dragon Uzay Aracı ve Axiom-3 (Ax-3) Ekibinin Ayrılışının Ertelendiğini Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu Dragon Uzay Aracı ve Axiom-3 (Ax-3) ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışının ertelenmesini değerlendirdi.

Bakan Kacır, Süreci Sosyal Medyada Paylaştı

Bakan Kacır, sosyal medya hesabından sürece ilişkin paylaşımında şunları kaydetti:

“Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı karşılamak için biraz daha bekleyeceğiz. Mürettebatı güvenli bir şekilde Dünya’ya geri getirmek için iniş bölgesinin hava koşullarının uygun olmadığı değerlendirildi. Bir sonraki ayrılma tarihi (tahmini) 5 Şubat saat 17.00 ve Dünya’ya dönüş (tahmini) 6 Şubat saat 17.50.”

Yeni Ayrılma ve Dönüş Tarihleri Belirlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın Dünya’ya dönüşü bir süre ertelendi. İniş bölgesinin hava koşullarının uygun olmadığı değerlendirildiği için Dragon Uzay Aracı ve Axiom-3 ekibi Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışını daha sonraki bir tarihe ertelemek zorunda kaldı.

Bakan Kacır, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla bir sonraki ayrılma tarihinin 5 Şubat saat 17.00 olduğunu belirtti. Dünya’ya dönüşün tahmini olarak ise 6 Şubat saat 17.50 olduğunu bildirdi.