Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Yolculuğu Heyecanı Başlıyor

featured

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’dan Önemli Paylaşım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabı X’ten, Türkiye’nin ilk insanlı uzay yolculuğuna ilişkin düzenlenecek etkinliklere ilişkin önemli bir paylaşım yaptı.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın Uzay Yolculuğu

Bakan Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı‘nın uzay yolculuğuna ilişkin heyecanın büyük olduğunu belirtti. Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’na gece yarısından sonra saat 01.11’de yapacağı yolculuğunun başlayacağını hatırlatan Kacır, bu anı izlemek için herkesin ekranları başında olabileceğini vurguladı.

Heyecan Verici Fırlatma Töreni

Bakan Kacır, fırlatma töreninin nefesleri keseceğini ve bu tarihi anın bilim merkezlerinde ve meydanlardaki etkinliklerle takip edilebileceğini belirtti. Türkiye’deki bilim merkezleri ve meydanlarda kurulan planetaryumlar aracılığıyla herkesin bu heyecanı paylaşabileceğini ifade etti.

İzlenebilecek Yerler

Bakan Kacır’ın paylaşımına göre, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu İstanbul, Trabzon, Konya, Aksaray, Muş, Kayseri, Antalya, Gaziantep bilim merkezlerinden, Bursa’daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nden, İstanbul Taksim ile Ankara Kızılay meydanlarında kurulan planetaryumlardan, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü ve Mersin Silifke Meydanı’ndan izlenebilecek.