Twitch Nedir? Twitch Ne Demek?

Twitch, canlı yayınlanan video oyunları, e-spor etkinlikleri, müzik, yemek yapma, konuşma ve diğer türlerden içerik sunan bir çevrimiçi canlı yayın platformudur.

featured

Twitch, canlı yayınlanan video oyunları, e-spor etkinlikleri, müzik, yemek yapma, konuşma ve diğer türlerden içerik sunan bir çevrimiçi canlı yayın platformudur. Twitch, 2011 yılında Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak başladı ve oyun oynayanların canlı yayın yapabileceği bir platform olarak popülerlik kazandı. Daha sonra, diğer içerik oluşturucuları tarafından da benimsendi ve Twitch şimdi farklı türlerde içerikler sunan milyonlarca kullanıcısı olan bir platformdur. Twitch ayrıca, kullanıcıların canlı yayınları izleyip, sohbet etmelerine, bağış yapmalarına ve birbirleriyle etkileşimde bulunmalarına olanak tanır.

Twitch Ne Demek

Twitch kelime anlamı olarak, İngilizce’de “çırpınmak” veya “seğirmek” anlamlarına gelir. Ancak, Twitch platformunun isminin bu anlamla bir ilgisi yoktur. İsim, kurucularının “twitch gameplay” teriminden esinlenerek seçilmiştir. “Twitch gameplay” terimi, video oyunlarında hızlı refleksler gerektiren oynanış tarzını ifade eder. Bu nedenle, Twitch ismi, video oyunlarına odaklı bir canlı yayın platformu için uygun bir isim olarak seçilmiştir.

Twitch Ne Zaman Kuruldu

Twitch, 2011 yılında Justin.tv’nin bir yan ürünü olarak kuruldu. Justin.tv, canlı video akışı sağlayan bir platformdu ve 2007 yılında kurulmuştu. Ancak, 2011 yılında Justin.tv’nin kurucuları, siteye gelen trafiğin büyük bir kısmının video oyunlarından kaynaklandığını fark ettiler ve bu nedenle Twitch adlı özel bir video oyunu yayın platformu oluşturma kararı aldılar. Twitch’in ilk beta sürümü 6 Haziran 2011’de yayınlandı ve 15 Eylül 2011’de resmi olarak piyasaya sürüldü. Twitch, o zamandan beri milyonlarca kullanıcısı olan popüler bir platform haline geldi ve sadece video oyunları değil, diğer türlerden içerikler de sunmaya başladı.

Twitch Partnerlik Nedir