Ulusal Su Kurulu İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

featured

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın Katılımıyla Gerçekleşen Toplantıda Şehitlere Rahmet Dilemek İçin Bir Dakikalık Saygı Duruşu Yapıldı

Ulusal Su Kurulu, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın katılımıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ilk toplantısını yaptı. Bakan Yumaklı, toplantıda yaptığı konuşmada, Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki çatışmada şehit olan Mehmetçiklere Allah’tan rahmet diledi. Yumaklı, Türk ordusunun şehitlerin kanını yerde bırakmadığını ve askerlerin operasyonlarında başarılı olması için dua etti.

Temiz Su Kaynaklarının Azalması ve Su Krizine İlişkin Uyarılar

Bakan Yumaklı, dünya genelinde suyun sınırsız bir kaynak olduğu yanılgısının olduğunu belirterek, hızlı tüketim, kirlilik, sanayileşme, kentleşme, iklim değişikliği ve kuraklık gibi faktörlerle temiz suyun her geçen gün azaldığını vurguladı. Yumaklı, gelecek dönemde sıcaklıkların artış göstereceğini, yağışların azalacağını ve su kaynaklarının yüzde 20 oranında azalacağını öngördüklerini ifade ederek, su kullanımının bu şekilde devam etmesi durumunda toplam nüfusun yüzde 49’unun su yetersizliği riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu.

Su Yönetimi ve Su Tahsisleri

Bakan Yumaklı, son 21 yılda su kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı için birçok yatırım yapıldığını ve düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirtti. Ayrıca, su yönetimi kararlarının üst düzey kurullar tarafından alındığını ve bu nedenle Ulusal Su Kurulu’nun oluşturulduğunu açıkladı. Ulusal Su Kurulu, su arzına ilişkin kısa ve uzun vadeli planlar, politikalar ve stratejiler oluşturacak; su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için politikalar belirleyecek ve su tahsisinde arz ve talep dengesini göz önünde bulunduracak. Ayrıca, su havzaları yönetim planları, içme suyu kalitesi ve sınır aşan sular konularında alt kurulların kurulması gibi konular da değerlendirilecek.

Bakan Yumaklı’nın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. Kurulun gündeminde su ve taşkın kanunlarına ilişkin hazırlıklar, Su Verimliliği Seferberliği, su havzaları yönetim planları, içme suyu kalitesi ve sınır aşan sular gibi konuların yer aldığı belirtildi.