UND: Sarp Sınır Kapısı’nda Rekor Geçiş Sayıları!

featured

Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün Çalışmaları Artışı Tetikledi

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) tarafından yapılan açıklamaya göre, Sarp Sınır Kapısı’nda rekor geçiş sayılarına ulaşıldı. Bu artışın, Sarp Gümrük Müdürlüğü’nün gösterdiği çalışmalar ve gayretlerin bir sonucu olduğu vurgulandı.

Önemli Bir Lojistik Merkezi Haline Geldi

Açıklamada, COVID-19 salgını öncesinde Türkiye’den Gürcistan ve Orta Asya ülkelerine ihracat amaçlı ortalama 450 çıkış gerçekleştiği belirtilirken, 26 Mayıs’ta Türkiye’den Gürcistan yönüne ihracat çıkışlarında rekor sayıya ulaşıldığı bildirildi. Sarp Sınır Kapısı’nın, salgın ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler sonrasında Türkiye’nin en önemli ve stratejik sınır kapılarından biri haline geldiği ifade edildi.

Orta Koridor’un Güçlendirilmesi İçin Dijital Sistemler Önemli

Açıklamada, Türkiye’nin Orta Koridor’daki konumunun güçlendirilmesi için ihracat ve taşımacılık alanında dijital ve kolaylaştırıcı sistemlerin uygulamaya konması gerektiği vurgulandı. 26 Mayıs’ta sınır kapısından ihracata yönelik 825 aracın çıkış yaptığı ve 484 aracın giriş yaptığı belirtilerek, bu sayının artırılmasının önemine dikkat çekildi.

Bölge Ülkeleri Sarp Sınır Kapısı’nı Tercih Ediyor

UND açıklamasında, pandemi ve siyasi gelişmeler sonrasında bölge ülkelerinin Sarp Sınır Kapısı’nı tercih ettiği ve lojistik açıdan büyük önem taşıdığı belirtildi. Türkmenistan’ın sınır kapılarını kapatmasıyla Güney Koridoru’ndan Kuzey Koridoru’na yönelme, Avrupa Birliği’nin Rusya ve Belarus taşıtlarına girişi yasaklaması gibi faktörlerin, Sarp Sınır Kapısı’nın üzerindeki yoğunluğu artırdığı ifade edildi.