Uyuşturucu Karteli Elebaşı Üsküdar’da Kırmızı Bültenle Yakalandı

featured

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan bir uyuşturucu karteli elebaşı, İstanbul Üsküdar’da düzenlenen operasyonla yakalandı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonla ilgili bilgi verdi ve şunları açıkladı:

İstanbul’da gerçekleştirilen “KARTEL-2 OPERASYONU” ile Hırvatistan makamları tarafından Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan, Güney Amerika’dan elde edilen uyuşturucuyu Avrupa’ya dağıtan, Avrupa çapında gerçekleştirilen ‘Adriatica Operasyonu’ kapsamında organize suç örgütünün elebaşı olarak tanımlanan, Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak Üsküdar’da yakalandı.

Aziz Milletimiz bilmesini isterim ki; Ülkemizi ulusal ve uluslararası organize suç örgütlerinden, zehir tacirlerinden temizlemeye kararlıyız. Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan ve Avrupa’da bu uyuşturucuyu dağıtan uluslararası uyuşturucu kartelinin elebaşı Nenad Petrak, Hırvatistan adli makamlarınca “Kasten Adam Öldürme” suçundan Interpol tarafından kırmızı bültenle uluslararası seviyede aranıyordu.

Nenad Petrak, Hırvatistan Yolsuzluk ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi’nin (USKOK) raporuna göre dokuz kadar ülkede çok sayıda insanı kendi suç örgütüne bağlayan bir zehir taciri olarak tanımlanıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube, İstihbarat Şube, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlükleri tarafından uluslararası takibe alınan Nenad Petrak’ın Üsküdar’da olduğu tespit edildi. Yakalanması için İstanbul Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nün desteğiyle hemen Kartel-2 operasyonu başlatıldı ve uluslararası uyuşturucu taciri yakalandı.