Yüzyılın Dönüşümü İstanbul Programı Başladı

featured

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Yapı Stokunun Durumunu Değerlendirdi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin yapı stokunun çoğunun kaçak veya kontrolsüz şekilde inşa edildiğini belirtti. Büyük şehirlere göçle birlikte gelen insanların evlerinin risk altında olduğunu vurgulayan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümün bu sorunu çözebileceğini söyledi. 2012 yılında çıkarılan kentsel dönüşüm yasası sayesinde 2 milyon 200 bin konut ve iş yerinin yenilendiğini belirten Bakan Özhaseki, İstanbul’da 600 bin riskli konutun yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel Dönüşümün Önemini Vurguladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentlerimize yapılacak en büyük iyiliğin kentsel dönüşüm olduğunu belirtti. İstanbul’un dönüşümü için çalışmaların yapıldığını ve yeni bir başlangıç yapıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un dönüşümü için önemli bir destek paketi açıkladı.

İstanbul’un Dönüşümü İçin 479 Milyar TL Ayrıldı

Bakan Özhaseki, İstanbul’un dönüşümü için Orta Vadeli Programda 479 milyar TL ayrıldığını belirtti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandırılacağını söyleyen Bakan Özhaseki, en az 350 bin konutun yenileneceğini ve 400 bin konutun da yeni yapılacağını ifade etti. Ayrıca, sosyal konutların da artırılarak vatandaşların daha güvenli ve yaşanabilir ortamlara kavuşacağını söyledi.

İstanbul’un Kentsel Dönüşümü İçin Destek Paketi Açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un kentsel dönüşümü için “Yarısı Bizden” kampanyasıyla her bir konuta 1,5 milyon TL destek verileceğini duyurdu. Bu destek paketinin 700 bin TL’si hibe, 100 bin TL’si tahliye desteği ve 700 bin TL’si kredi olarak verilecek. Kredi de ilk yılı faizsiz ve 10 yıl vadeli olacak.